Šumavský XC-Ski Tripple: Tři dny, tři závody a řada reprezentantů v akci

V pátek večer sváděla souboje na kolečkových lyžích téměř padesátka závodníků ve Vimperku, v sobotu brázdilo silnici mezi Krušlovem a Vacovicemi necelých osmdesát sportovců včetně nejmladších žákovských kategoriích jedoucích na in-line bruslích a v neděli se běhalo v lyžařském areálu na Zadově, kam zavítalo více než sto účastníků od malých benjamínků až po dospělé.

Na startu všech tří závodů nechyběli ani čeští reprezentanti v běhu na lyžích – od dorosteneckých po seniorské kategorie.

MBA_6566-0Téměř čistě reprezentační souboj nabídl hned první závod šumavského Tripplu, kterým bylo večerní kritérium ve Vimperku. Na start ženské kategorie se postavilo pět reprezentantek – juniorské trio Lubinová, Adámková, Janatová a dvě zástupkyně ženské reprezentace Sandra Schützová a Andrea Klementová. Tahle dvojice dokázala ve finále odskočit mladším kolegyním a utkat se mezi sebou o vítězství. To si na konto nakonec připsala Sandra Schützová (ČKS Ski Jilemnice), která se vrací do tréninku po zdravotních problémech způsobených angínou.

„Bylo dobré si takhle zazávodit a rozjet se na sobotu. Počasí vyšlo a na našem malém okruhu na Vodníku se sešly spousty závodníků z celé republiky, takže to bylo super!“ líčila po závodě Andrea Klementová, která přímo ve Vimperku bydlí a jezdí za pořadatelský tým Fischer Ski klub Šumava. Za ní dojela na třetím místě nejlepší z juniorek Kateřina Janatová, mezi muži se nejvíc dařilo jejím reprezentačním kolegům – Michal Novák vyhrál, Karel Macháč byl druhý. Na stupních je doplnil Adam Götz.

MBA_6541-0V sobotu se přesunuly bitvy na kolečkových lyžích do Krušlova, kde startovaly i mladší věkové kategorie. Žáci do 10 let a mladší žáci absolvovali závod na in-line bruslích, jejich tratě měřily 1,5 a 3 km.  S narůstajícím věkem se vzdálenost prodlužovala a největší porce kilometrů čekala na muže a juniory. 24kilometrový závod ovládl reprezentant Jacob Kordač, závodník liberecké Dukly bydlící na Šumavě. O pouhých 8 sekund zaostal junior z Karlových Varů Michal Novák. Na startu v Krušlově nechyběla ani jeho sestra – reprezentantka Petra Nováková jezdící za karlovarský Slovan a Centrum sportu Ministerstva vnitra ČR, která v minulé sezoně dokázala pravidelně bodovat ve Světovém poháru – nebo Andrea Klementová.

Nejrychlejší však byla Kateřina Beroušková ze Sport Clubu Plzeň. „Kačka výsledkem v Krušlově zaujala už loni, daří se jí tam. Pogratuloval jsem jí a přeju jí úspěch. Ten závod je i o tom, z jaké přípravy kdo jde,“ říká trenér reprezentace Petr Steinbach. Jeho slova potvrzuje i Lukáš Krejčí, trenér Petry Novákové. „Petra hodně trénovala, takže to nebylo úplně ideální, šla to vlastně z plné přípravy, nijak jsme se na to nepřipravovali.“

Trochu překvapený z výsledku ženského závodu, ale spokojený s celým závodním dnem, byl organizátor z Outdoor Kids Čkyně Jiří Mánek. „Byl to druhý ročník a letos jsme nově získali také záštitu Úseku běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR. I proto bylo na místě více reprezentantů, ať již dospělých, nebo juniorských. Na místo dorazily asi tři stovky diváků,“ hlásil po náročném víkendu.

MBA_6516-2Ten uzavřel nedělní kros na Zadově, který pořádal klub TJ Sokol Stachy – mateřský oddíl v sobotu vítězného Kordače i dalšího reprezentanta závodícího v současnosti za libereckou Duklu Miroslava Rypla. 23letý vítěz posledního ročníku Českého poháru v běhu na lyžích ukázal, že výborně umí běhat i bez nich a na devítikilometrové trati vyhrál – s více než dvouminutovým odstupem na druhého Adama Götze z Trutnova. Ani na Zadově nechyběla reprezentantka Andrea Klementová, která tak absolvovala všechny tři závody šumavského XC-Ski Tripplu. A na závěr zkompletovala svá umístění na stupních vítězů – v pátek dojela druhá, v sobotu třetí, v neděli vyhrála. Zadovský kros absolvovalo přes 100 účastníků a svůj závod si zaběhli i ti nejmenší – benjamínci ročníků 2010, 2011 i 2012.

Kompletní výsledky Vimperského kritéria zde.

Kompletní výsledky závodu O pohár krušlovského medu zde.