Investice posledních let se vyplácejí, cena tepla klesne

Teplárna Strakonice se rozhodla, že příští rok sníží sazbu sekundárního tepla pro odběratele. Reálná hodnota tak klesá druhý rok v řadě. Letos se totiž cena při mírné inflaci držela na stejné absolutní hodnotě.

teplarna_4Podle předběžných údajů je zřejmé, že v roce 2016 za teplo zaplatíme méně než letos. Management společnosti předpokládá tuto redukci v důsledku dobrého hospodaření předchozích let.

Již loni tehdejší tým Aleše Seitze udržel cenu tepla na stejné hodnotě, čímž skutečná hodnota klesla. Toto rozhodnutí se stalo prvním krokem k vytvoření zázemí pro nový management, který před několika měsíci převzal dokončené významné investice, které umožní stabilní rozvoj firmy po několik následujících let.

Teplárna Strakonice totiž na konci minulého desetiletí rozhodla o výměně dvou kotlů. Tato velice nákladná investice sice společnost ekonomicky velmi zatížila, ale nyní jsou vidět výsledky. Nová technologie výrazně zlevňuje provozní náklady, díky čemuž si současné vedení může dovolit část úspor de facto rozdělit mezi občany zmiňovaným zlevněním.

Radnice ztrácí podporu

t_1Městský radní Rudolf Oberfalcer se pokusil celou situaci využít ve prospěch současného vedení radnice a teplárny. „Už chápou všichni obhájci starých pořádků proč byli nutné změny v teplárně? Za ing. Seitze a Franty Kutheila by snížení ceny bylo zhola nemožné, to už nemluvím o zbytku původního představenstva P+P,“ uvedl v diskuzi na Strakonickém deníku. Jeho reakce však byla diskutujícími ohodnocena velmi negativně. Celkově se dostala do hlubokého mínusu, což je kontrast oproti dřívějším situacím, kdy stanoviska Strakonické Veřejnosti internetu vévodily.

Naopak názory opačného ražení si podporu získaly. Jeden z diskutujících například uvedl: „Cena tepla klesne díky tomu, že minulé vedení provedlo investice, ze kterých teď nyní vy žijete.“ Tento příspěvek skončil naopak ve výrazném plusovém ohodnocení.

Občané tedy zřejmě nezpochybňují osobní výhodu snížení ceny, ale řada z nich se obává, zda se nejedná o populismus či projídání dřívějších rezerv.

Autor: Lukáš Houdek

1 279 views
Líbil se vám tento článek?

22 komentářů

 1. Anonym (19. Říjen 2015 v 9:07)

  No to snad ne pane Houdek. Těm nesmyslům co jste napsal snad nevěříte ani vy nebo ano? Co věta to perla. Tým Aleše Setze udržel cenu tepla na s t e j n é hodnotě , čímž s k u t e č n á hodnota klesla. Investice umožní stabilní r o z v o j po několik následujících let. Za teplo se sice bude platit stále víc , ale skutečně asi méně . Obhajobu pana Obrfalcera považuji za marnou snahu radního oddálit snahy uživatelů o odpojení od teplárenského tepla. Plusové nebo mínusové hodnocení není k ničemu. Ekonomika provozu uhelných tepláren má neůprosná pravidla a strakonická teplárna bohužel nebude vyjímkou . Leda, že by splácení úvěru převzalo město, uhlí by bylo zadarmo, zaměstnanci nechtěli výplatu a majoritní akcionář toleroval narůstající hospodářskou ztrátu. Pane Houdek nemám právo radit , ale doporučuji , vyhněte se odborným diskuzím o teplárně , zbytečně se ztrapňujete. Obdiv k bývalému starostovi Vondrysovi můžete projevit i jiným způsobem.

  • Lukáš Houdek (19. Říjen 2015 v 10:03)

   Čtyři roky jsem se, pane Anonyme, věnoval městskému majetku z pozice člena majetkové komise, odborné podklady znám velmi dobře. Reálná hodnota klesla z toho důvodu, že absolutní hodnota letos byla stejná, avšak ekonomika v mírné inflaci.

   • senior (20. Říjen 2015 v 8:09)

    Nic ve zlém pane Houdek, ale musím souhlasit s panem anonymem . Vaše zdůvodňování ceny tepla v souvislosti s investicí teplárny do e k o l o g i c k ý ch opatření je, slušně řečeno , trapné. Do té reálné / absolutní / skutečné / hodnoty s odkazem na inflaci jste se trochu zamotal . Obhajování zásluh bývalého vedení radnice o zlevnění tepla z teplárny Vám mohou uvěřit pouze neinformovaní hlupáci . Stejně jako snaha současného vedení udělat z teplárny prosperující a.s. a zároveň dodavatele levného topného média se nemůže stát realitou . Vaši činnost v majetkové komisi nezpochybňuji , jistě ale nechcete tvrdit , že město pod vedením pana Vondryse pečovalo o městský majetek tzv. s péčí řádného hospodáře . Alespoň technický stav chodníků a komunikací ( nejen jich ) o tom nesvědčí – i v okrajových lokalitách se jedná o majetek města a stav je až deprimující . To jste v majetkové komisi asi neprobírali . Nevěříte – li . projděte si ulice v severní části města ( sídliště rodinných domků zaměstnanců ČZ ) , při prohlídce dávejte pozor , aby jste si nezlomil nohu . Na tento můj příspěvek vaši reakci neočekávám . Zdůvodnit jde vše , v tom jste odborník . Mohl bych se dozvědět , že o nějaký majetek se sice nepečovalo vůbec , o jiný zase hodně , takže v průměru je vše v pořádku . Jako důkaz bych si přečetl , jak o komunikace pečují v Londýně a jak v Miláně .

    • mladoch (20. Říjen 2015 v 10:13)

     Souvislost mezi předchozími investicemi a současným zlevněním je logická. Stejně tak inflace a stejná částka. Popírat to může jen člen rady města.

     • Anonym (20. Říjen 2015 v 3:28)

      Vážený pane , asi jste přesvědčen o tom , že investice měla za cíl zlevnění tepla pro občany a instituce města .Také bych to bral , jsem uživatelem . Znáte výši úvěru ? Chápete , že je teplárna akciová společnost a na splacení úvěru a úroků si musí vydělat . Čím asi ? Zlevněním ? Tak naivní nejsem . Souvislost mezi předchozími investicemi a současným zlevněním není žádná . To pouze současné vedení města pokračuje v “ ochraně“ teplárny před konkurencí ( elektřinou a plynem ) a jsem přesvědčen , že je to souboj , který nelze vyhrát , ani kdyby za ní stáli všichni radní. Člen rady nejsem , ekonomické teorie spojené s důsledky inflace znám . Na rozdíl od Vás jsem si jistý že se jednalo o dokonce částečně dotovanou investici ekologickou . Jestli se současnému vedení města podaří krátkodobě dotlačit teplo ke zlevnění nebo s odkazem na inflaci alespoň ke stagnaci bude to jen pokračující komedie o podnikání města , která ani ze střednědobého hlediska nemá logický fundament . Teplárnám v Čechách zvoní umíráček , třeba to i ve Strakonicích pochopí .

  • Strakoňák (20. Říjen 2015 v 5:35)

   Je to chvíle, co bylo celé vedení teplárny odvoláno a že by se po tak krátké době ukázalo, že to vlastně všechno bylo dobré, co bývalé vedení konalo. Co pro dobro teplárny provádí současné vedení? Propouští v dalších vlnách zaměstnance, zaměstnává své lidi a vlastní energetice ani moc nerozumí.

 2. František (21. Říjen 2015 v 6:24)

  Tak jo. Tak teplárnu zavřeme. Ale co bude dál ? Rád bych věděl, čím ze dne na den budou topit a ohřívat vodu ve školách, nemocnici, na sídlištích v panelácích a v bytovkách (na pivovar se neptám, protože na to by byla odpověď – prodat a vlastník ať se stará). Lidi si zaplatí výstavbu plynových kotelen ? Zařídí vytápění elektřinou (co přívody, dimenzování atd.) ? Já neobhajuji teplárnu, ale může mi někdo ze zdejších zastánců konkurentů teplárny osvětlit, jak by to mělo tedy v praxi vypadat ? Nebo se bude čekat, až se všichni postupně odpojí a provoz teplárny před zavřením bude hradit jeden panelák ? Všude slyším kudy ne, ale nikde kudy ano. Děkuji.

  • senior (21. Říjen 2015 v 10:40)

   Pane Františku , není třeba se bát , že teplárnu ve Strakonicích někdo zavře ze dne na den. Topit budete ( budeme ) . Otázka je za kolik . Je to otázka koncepční a pro město Strakonice myslím dokonce strategická , protože minulé vedení radnice svojí ochranářskou politikou teplárny ( je to dokonce i logické , protože je město majoritním akcionářem ) blokovalo , nebo spíš bojkotovalo ostatní energetické systémy ( plynofikace , elektro , solární systémy atd. ) . Tím strakonická teplárna nepracovala v konkurenčních podmínkách a nebyla nucena hlídat své náklady . Poté došlo k tomu , že se v tomto neperspektivním segmentu energetiky rozběhla ekologická investice , která logicky nemůže mít vliv na snížení ceny tepla. Bohužel jsme , coby strakoničtí občané užívající teplo z tohoto zdroje , závislý na tom , že se tato skutečnost konečně přizná a začnou se připravovat opatření ke snížení závislosti na tomto zdroji .

   • Občan (21. Říjen 2015 v 5:03)

    Séňo, mohl byste mi říct ve kterém, alespoň jihočeském městě podniká teplárna v konkurenčním prostředí? Zajisté víte, že energetika jako taková je přirozený monopol, kde hlavní roli hrají velcí hráči a ne nějaká alternativa. Je tomu tak v ČR a je tomu tak i v civilizovaném světě. Tak pomalu s tím útokem.

 3. Občan (21. Říjen 2015 v 4:12)

  Jeden se nestačí divit. odborníci co nikdy v teplárenství resp. energetice jako takové nikdy nedělali vedou zaručené odborné téze. Nevím co kde zvoní (asi by v případě naší teplárny bylo potřeba zvonit na poplach), ale např. ČEZ či EPH investují do teplárenství stále více a více, nejen u nás, ale dokonce i v sousedním Německu a Polsku + k tomu kupují i doly. Tak nevím co upadá. Jediná věc, která reálně může naší teplárnu potkat, je ta, že pan arogantní radní O ji přenechá za úplateček svým kamarádíčkům, případně jí pomůže vytunelovat či zprivatizovat, pardón rozkráct. Vám kritikům: A Vám se jako líbí platit stále více na v uvozovkách obnovitelné zdroje našich pánů politiků-mafiánů, které se jako na oko tváří ekolgicky, ale opak je pravdou? Mně ne, to budu raději platit naší teplárně tj. do svého města. Více nemá cenu sem psát, melete nesmysly a jeden větší než druhej. Lovu zdar!

  • senior (21. Říjen 2015 v 5:05)

   A je to soudruzi . Konečně nám to soudruh občan vysvětlil . Diskuze se nepřipouští soudruhovi občanovi je to jasné . Sice si plete teplárnu s elektrárnou , ale rád bude platit ve Strakonicích , tak mu to dopřejme . Soudruhu občane , radní asi nemáte rád , zejména občana O…..cera ?? Nejsem radní ,natož pan O . Moc vás ale nepotěším , s názory tohoto radního se většinou shoduji . Na rozdíl od nás anonymních hrdinů se pod své úvahy a články dokonce i podepisuje příjmením .
   Trochu si o energetice někde přečtěte , máte mysl zakalenou nenávistí k pánovi O a píšete blbosti.

   • Občan (21. Říjen 2015 v 5:14)

    Ty jsi sám dobrej soudruh (vzhledem k tomu seniorovi v nicku si je musel volit či přinejmenším tolerovat) a k večeru jsi i trochu mimo. Napřed si najděte význam pojmu teplárna, aby jste si to náhodou také nepletl a pak honem na stránky ČEZu či EPH a najít si jaké teplárny či elektrárny vlastní v ČR. Ano, pana O nemiluji, jelikož vím co je zač a co dokázal a dokáže a s radostí bych uvítal kdyby již ležel ve vodorovné poloze někde na Podsrpu či jinde :-))

    • séňa (21. Říjen 2015 v 5:58)

     Soudruhu občane to už přeháníte , čím Vám pan O ublížil ? Co jste dokázal vy , zloba a nenávist z vás ale slušně srší , to Vás trochu odkopává . A teď se pokusím asi o nemožné .Vysvětlit , v čem se mýlíte . Přirozeným monopolem v mnoha městech není energetika , ale teplárna , tudíž nikoliv energetika jak mylně uvádíte . Konkurenční prostředí teplárnám nevytváří další teplárny , ale dostupnost alternativních zdrojů ( plynofikace – občan si může dokonce vybrat dodavatele plynu , dostatečně dimenzovaná elektrifikace – občan si opět může vybrat dodavatele , tepelná čerpadla , dokonce i uhlí a dříví pro rodinné domky ). Asi jsem Vás neuspokojil , jiný názor nepřipouštíte . Nevšiml jsem si , že útočím , netuším na koho a proč. Co je teplárna vím naprosto přesně šoudruzi . Je to kolektiv jinak orientovaných pánů .

     • Občan (21. Říjen 2015 v 6:52)

      1) Ublížil svou minulou i dosavadní činností a vůbec mi nějaké přehánění nevadí, takoví jsou mi absolutně šumák. Tobě já se zpovídat co jsem udělal nebudu. 2) Ale, ale to jsou mi novoty, že není energetika přirozený monopol, kde jsi to vyčetl rozume. 3) Vem kalkulačku a spočítej si roční a pak celoživotní náklady včetně pořizovací ceny (bez dotací jo) na konkurenty, ale ty asi budeš senior milionář, kterej si za soudruhů nahrabal, tak jsi v poho ne? Zaveď si plyn, tep. čerpadlo, přímotopy a fotovoltaiku najednou, na to máš ne? Já na to nemám, tak mi to necpi horem dolem. 4) Soudruzi v teplárně? Já nevím, to by objasnil někdo z té firmy, případně předseda představenstva ne? Pokud tam jsou, jak to že jsi to v letech minulých připustil. Holt si tlačil káru totalitě a bylo ti dobře. Tobě ani komouš na radnici nevadí že? Inu proti gustu… . Už mne unavuješ.

    • Senior (21. Říjen 2015 v 7:48)

     No konečně jsi na to kápnul . Je to právě o té kalkulačce . Jestli na ní umíš , porovnej si teplo z teplárny ( připojení není zadara, teplo z plynu- kotel také není zadara , teplo z elektrokotle ten také něco stojí ) Asi budeš překvapený až zjistíš , že teplo ze strakonické teplárny je už teď nejdražší . Já na to na rozdíl od tebe mám , nahrabal jsem si za totáče , takže pohoda . Stejně ale chci hrabat dál , tak se od teplárny odpojím jak to bude možné. Mám rád , když mě takoví jako ty závidí . A teď si jdu lehnout do vodorovný polohy . S panem radním O na tom budeme stejně .

     • Občan (21. Říjen 2015 v 8:35)

      Já už připojenej jsem. Revize kotlů platit také nemusím, budoucí zdražení plynu se mne netýká. Jsem spokojenej a každej si může zvolit co chce. Nikomu teplárnu necpu. Vodorovná poloha? Kdy bude pohřeb, abych slavil. Každopádně chválím přiznání k nahrabání si, to moc předlistopadovejch kádrů nedokáže.

     • senior (21. Říjen 2015 v 9:40)

      Představ si ,že je to teď obráceně elektřina a plyn stále zlevňují , uhlí jde nahoru . Kdybys sledoval celou energetiku , nejen teplárnu , tak bys to věděl. Kdo si myslíš že ty revize kotlů zaplatí? V ceně tepla jen mi , co jsme na teplárnu napojený , nikdo jiný . Elektřina už je tak levná , že na její výrobě teplárna prodělává . Až začne i ve Strakonicích platit , že si každý bude moci zvolit sám , čím chce topit , bude dobře . Jinak sleduj parte . Ač stár , jsem celkem zdráv bude to asi chvíli trvat . I když to asi neuznáš , i ta moje hlava zatím funguje . Se měj , nejsem si jistý že si to zasloužíš , ale přeji tě vše dobré,

     • Občan (22. Říjen 2015 v 4:31)

      Ale sleduji, teď je plyn levnější, ale až díky nějaké akci amíků zdraží ropa uvidíme co bude co stát. 100% však přímotopy či elektrokotel levněji nevyjdou. Já právě myslel revize těch domácích kotlů. Jak jsem psal ať si každej zvolí, ale nebudu kvůli tomu na teplárnu a její zaměstnance kydat hnůj. P.S. budu se mít dobře i bez nějakejch přání.

 4. senior (22. Říjen 2015 v 8:42)

  Sory , netušil jsem že asi také patříš do sorty „teplárníků“ a cítíš se pokydán hnojem . Toho jsem se v žádném článku nevšiml, že někdo kydá. O zaměstnancích teplárny to vůbec nebylo a není . Je to pouze a jen o teplárně ( teplárnách ) a jejich pozici v rychle se měnícím energetickém segmentu .

  • Občan (22. Říjen 2015 v 12:41)

   Teď si mne dostal (smích). Špatně, nejsem z Tebou jmenované firmy a věř tomu nebo ne. Teď ale nevím jestli ti ta hlava funguje nebo ne. Každopádně oči asi moc ne. Kopiruji zde psané řádky jistým seniorem: Co je teplárna vím naprosto přesně šoudruzi . Je to kolektiv jinak orientovaných pánů . To není kydání hnoje na tamní zaměstnance? Minimálně pomluva ano. Hele strejdo, setu tě co, seru? A to je dobře. Ty totiž na to nemáš koule. To mám radost a odpočívej v pokoji.

   • Senior (22. Říjen 2015 v 4:59)

    Jsem v pohodě , mě může na…t jen inteligent . S odkazem na tvé myšlenkové pochody se toho od tebe dočkat nemohu . Čest práci .

    • Občan (22. Říjen 2015 v 10:01)

     Už bubláš, tak pozor ať tě z té čestné práce netrefí soudruhu :-)) .

Nechcete pejska k adopci?