Jihočeši 2012 by v krajských volbách získali třináct procent, vyhrála ČSSD

Agentura SANEP průběžně hodnotí preference před letošními volbami do krajského zastupitelstva. 55 mandátů by si rozdělilo celkem 6 stran či hnutí.

Se ziskem 20,9 % by se na zlaté příčce umístila sociální demokracie, jež vládne už druhé volební období. Její lídr, hejtman Jiří Zimola, má podle zmíněného průzkumu ve své funkci zůstat. Vyjádřilo se tak 42,4 % respondentů, opačně 37,1 %.

jihocesiNa druhém místě se umístil nováček krajské politiky – ANO 2011. Téměř 18 % mu zajišťuje významný vliv. Na paty hnutí však šlapou doposud vládnoucí komunisté, kteří získali důvěru 16,7 % voličů.

Čtvrtá pozice se ziskem 12,8 % náleží Jihočechům 2012, kteří úzce souvisejí s naším regionem, jelikož mezi zakladatele tohoto hnutí patří zastupitelé Pavel Vondrys a Pavel Pavel. Jejich výsledek je unikátní v tom, že až na jednu výjimku žádná neparlamentní kandidátka v jakémkoliv kraji nedostala takovou podporu. Pouze Starostové pro Liberecký kraj obdrželi o desetinu procenta více.

Kraj uzavírají lidovci s 7,1 % a ODS s půlprocentní ztrátou. Těsně za branami rozdělování mandátů zůstala TOP 09 (4,5 procenta), která se s velkými potížemi do zastupitelstva dostala již před 4 lety.

Možné koalice

Přepočet procentuálního zisku v poměrném systému znamená následující schéma politických sil. V závorce je uveden rozdíl oproti současnému volebnímu období.

% mandáty
ČSSD 20,9 14 (-4)
ANO2011 17,8 12 (+12)
KSČM 16,7 11 (-2)
JIH12 12,8 9 (0)
KDU-ČSL 7,1 5 (+1)
ODS 6,6 4 (-4)
TOP09 4,5 0 (-3)

Pokud volby dopadnou jako tento průzkum, současná koalice sociálních demokratů a komunistů končí. K minimální možné většině chybí 3 mandáty. Voliči tak zřejmě alespoň z části stále mají v paměti krkolomný počátek společného vládnutí ČSSD a KSČM od studentských protestů po spolupráci s StB v případě jednoho tehdejšího komunistického předáka.

Hnutí ANO 2011 by dokonce sociální demokraty mohl vytrestat natolik, že bude vládnout s Jihočechy 2012, lidovci a ODS, čímž pošle ČSSD s komunisty do opozice. Další možnost je půdorys současné Sobotky vlády. Spolupráce ČSSD, ANO2011 a KDU-ČSL by získala většinu 31 mandátů.

Většinu by s 28 mandáty měla rovněž koalice ČSSD s Jihočechy 2012 a KDU-ČSL. O této variantě se spekulovalo před 4 lety, ovšem sociální demokraté nakonec dali přednost komunistům. Nyní se ukazuje, že toto schéma by na rozdíl od smlouvy s komunisty přežilo jedno volební období.

Každopádně se doposud vládnoucí sociální demokraté po 4leté spolupráci s komunisty zřejmě stanou rukojmími Andreje Babiše, jelikož bez jeho hnutí koalici nesestaví, ovšem Babišovo uskupení by mohlo vládnout bez ČSSD. Jedinou možností by bylo vytvořit širokou koalici se středovými a případně pravicovými stranami a ANO tím obejít. Takovou formu však Jiří Zimola v roce 2012 odmítl.

 

Zaujal Vás tento článek? Zapojte se do diskuze!
Pravidla komentářů:
1) diskutující se podepíše svým celým jménem,
2) je zakázáno kohokoliv urážet a vulgárně napadat,
3) nesplnění alespoň jedné z těchto podmínek znamená smazání komentáře.

Autor: Lukáš Houdek

1 022 views
Líbil se vám tento článek?

1 komentář

  1. Václav Novák (25. Únor 2016 v 6:14)

    Jestli volby dopadnou dle průzkumu , je koalice celkem jasná . Zimola není hloupý . Do koalice nepůjde s ODS a s odpadlíky ( přeběhlíky ) z ODS , kteří za odeesku kopali v minulých obdobích v komunální , krajské nebo parlamentní politice tj. s Jihočechy 2012 . I když socanům zrovna nefandím nebudu se divit , když to tak dopadne. Za každým politickým uskupením si lze představit konkrétní ksichty . ODS i Jihočeši 2012 jsou ve většině okoukaní političtí turisté . Na obličeje kandidátů ANO jsem sám docela zvědav.

Nechcete pejska k adopci?