Milan Jungvirt – strůjce ekonomického zázraku

Místostarosta města na webu Strakonické Veřejnosti reagoval na článek magazínu týkající se čerpání dotací. Jak se ve skutečnosti některé věci mají?

V prvé řadě uveďme, že považovat přebytkový rozpočet automaticky za dobrý a deficitní za špatný je mylné. Je totiž nutno porovnat, k jakému okamžiku tento výsledek vztahujeme.

penizePředstavme si mladý pár, který zakládá rodinu. Nemá-li několik volných milionů, vezme si hypotéku, nechce-li skončit pod mostem. Sice se zadluží, ovšem prostředky investuje do zhodnocení majetku, což se rodinným financím dlouhodobě vyplatí. Je to stejná diskuze, v níž jsem se někdejšího předsedy dozorčí rady pivovaru Miroslava Hlavy zastal v případě kritiky hospodaření společnosti. Ano, firma skončila ve ztrátě, ale díky tomu udělala obrovský krok k vyrovnání se s konkurencí.

S městskými financemi tomu není jinak. Současná radnice se může holedbat tím, že její předchůdci na přelomu desetiletí hospodařili deficitně, ve skutečnosti například v pivovaru dnes žijí z plodů investic, které předchozí léta vytvořily.

Pro srovnání. Společnost Siemens plánuje ztráty až do konce tohoto desetiletí. Jsou v zásadě dvě možnosti. Buď si zapomněli na pomoc zavolat odborníky ze Strakonické Veřejnosti, aby jim poradili, nebo Siemens plánuje urychleně navýšit výdaje, aby provedl významné investice, které jej pak budou živit. Ať si každý udělá obrázek, která možnost je pravděpodobnější.

Vývoj financí

Pan místostarosta poněkud demagogicky srovnává nesrovnatelné. Skutečnost, že roku 2013 došlo k navýšení na bankovních účtech o 53,9 mil., kdežto loni přebytek dosáhl 64 mil., považuje za důkaz dobrého hospodaření současného vedení. Porovnejme proto pár čísel.

Sdílené daňové příjmy 2012: 189,2 mil.                   Běžné výdaje 2012: 307,3 mil.
Sdílené daňové příjmy 2016: 223,5 mil.                   Běžné výdaje 2016: 313,3 mil.

Z výše uvedených údajů vyplývá, že vliv současné radnice na konečnou bilanci je dokonce záporný. Vyšší přebytek byl způsoben tím, že v důsledku růstu celostátního HDP sem ministerstvo financí posílá více peněz na základě rozpočtového určení daní. Toto navýšení příjmů ovšem probíhá automaticky a nesouvisí s tím, kdo vládne. Pokud by HDP byl dnes stejný jako v době Pavla Vondryse, rozpočet by dosáhl horších hodnot než v minulém období.

vondrysJediné, co město může skutečně ovlivnit, je výše výdajů. Ty oproti původním předpokladům rostou rychleji, než se předpokládalo. Fakt, že to není vidět, je pouze výsledek maskování vyšším ekonomickým růstem. Rychlejší zvýšení HDP české ekonomiky ale opravdu nesouvisí s tím, kdo vládne na strakonické radnici.

Dále si uvědomme, že Pavel Vondrys nejvyšší deficity sestavoval v době ekonomické krize, jež způsobila dramatický pokles daňových příjmů. Pro ilustraci. Dnes žijeme v době, kdy se jedná, o kolik se komu zvýší plat či mzda. Tehdy se jednalo, o kolik se komu výdělek sníží. Vondrysovy rozpočty neznamenají, že jeho radnice hospodařila hůře – na daních měla k dispozici 250 mil. oproti 290 mil. letos.

Uvedených 34,3 mil. Kč sdílených daňových příjmů do městské pokladny přiteklo, aniž by se o to nějak zasloužila. Konečný výsledek ne že může být lepší, on lepší být musí.

Jak by to bylo jinak?

Současná radnice tedy dosahuje horších rozpočtových výsledků než její předchůdci. Má štěstí, že volební období 2014-18 je ve znamení vysokého růstu a nízké nezaměstnanosti (po Německu nejnižší v Evropě), což navyšuje příjmy veřejných rozpočtů a tedy i našeho města konkrétně. Problém nastane, až jednou ekonomický růst ztratí dech.

Pokud by nynější vedení vládlo v době Pavla Vondryse, výsledek hospodaření by byl ještě horší než za Vondryse. K opravování je toho tedy hodně a v budoucnu bude ještě více.

 

Původní článek: http://www.estrakonice.cz/clanky/6321-strakonice-byly-v-uplynulem-obdobi-ctvrtym-nejvetsim-prijemcem-evropskych-dotaci-v-kraji/

Reakce místostarosty Jungvirta:  http://www.strakonickaverejnost.cz/node/278

Autor: Lukáš Houdek

3 658 views
Líbil se vám tento článek?

10 komentářů

 1. Václav Novák (19. Červen 2016 v 6:14)

  Autor článku opět předvedl , že ekonomika asi nebude jeho silnou stránkou . Porovnávat hospodaření mladé rodiny , firmy Siemens , HDP české ekonomiky , investice strakonického pivovaru , která dosažením ztráty udělala krok k vyrovnání se konkurenci (zatím jsem si toho nevšiml ). Takovou snůšku nesmyslů jsem snad ještě nečetl a ještě asi dlouho číst nebudu . Z tohoto „guláše“ autor navíc usoudil , že současná radnice díky vysoké zaměstnanosti dosahuje horších rozpočtových výsledků , než radnice předchozí a to má ještě kliku , že ekonomický růst neztratil dech . Ach jo , škoda že autor asi nezná staré dobré pořekadlo že : mlčeti zlato . Sám se sebe udělat hlupáka , jak jednoduché .

  • Vojtěch Kaliba (19. Červen 2016 v 6:19)

   Nováku, zase jsi prokázal, že platíš za arogantního blba, který sám ničemu nerozumí, ale všechny ostatní označuje za blbce. Nejhorší jsou lidi jako ty – blbci, kteří si neuvědomují, že jsou blbci. Hypotéky poskytuji 15 let a příměry použité panem Houdkem jsou zcela trefné.

   • Václav Novák (19. Červen 2016 v 6:38)

    15 let poskytovat hypotéky, musíš být fakt génius . Jestli půjčuješ i blbcům , rád zajdu .

    • Vojtěch Kaliba (19. Červen 2016 v 6:49)

     Nejsem génius, ale vím, že při poskytování hypoték či firemních úvěrů se postupuje přesně v duchu toho, co pan Houdek napsal.

     • Václav Novák (19. Červen 2016 v 7:07)

      To jste mě uklidnil . Dosud jsem si myslel , že pro poskytování úvěrů vč. hypotéčních platí náročnější kritéria . Alespoň u naší banky tomu tak je . Jinak Vám ale přeji mnoho klientů . V dohledné době jim budete dávat provize za to , že si u Vás půjčí .

     • Vojtěch Kaliba (19. Červen 2016 v 8:35)

      Nemusíte mi po 15 letech říkat, co bude. Stále jste nepochopil, o co jde. Vámi myšlený systém je ještě mírnější. Ve skutečnosti jde o to, že i když prokážete při žádosti o úvěr úspory, musíte prokázat dlouhodobou udržitelnost. Jinými slovy, když vyhrajete ve sportce, neznamená to, že dostanete výhodnější úvěr, pokud nebude jistota, že svůj podíl financování ihned nerozházíte. Podobně je na tom teď město. Ekonomice se daří a městu rostou příjmy, jenomže to je tak trochu jednorázová výhra ve sportce. Ve skutečnosti město více utrácí a takový klient by úvěrový rating ztrácel.

 2. Milan Šotola (19. Červen 2016 v 6:23)

  Ten Novák je fakt natvrdlej :D Je tam psaný, že díky růstu má město vyšší příjmy, ale dosahuje reálně horšího výsledku kvůli vyšším výdajům. Je to pravda, ale strukturální rozpočet Novákovi asi nic neříká. Fakt miluju tyhle lidi. Prohlašujou, jak jsou ostatní negramotný, ale sami toho moc neví.

 3. Josef Senior (19. Červen 2016 v 6:54)

  Ještě , že Siemens neinvestoval do nepotřebné školy , nebo do zbytečné lávky . Z takových investic by asi dlouho nežil .

 4. Václav Novák (20. Červen 2016 v 7:37)

  Pane Kaliba , kam až jsme se dostali od hospodaření města . Právě jste ohodnotil město a jeho úvěrový rating. Jak málo Vám k tomu stačilo . Raději od Vás asi město hypotéku chtít nebude . Má totiž plno starostí s tím , jak zlikvidovat dluhy , které nasekalo předešlé vedení , které dle Vás a autora tohoto článku hospodařilo dobře . Říkat Vám , co bude bych si netroufl , za 15 let v hypotéční oblasti jste dostatečně zdegeneroval a subjekty dokážete hodnotit pouze podle úvěrového ratingu . Je to opravdu málo . Ekonomika je složitější . Dávejte si pozor , ať se z Vás také nestane arogantní blb. Už bychom byli dva a byla by vás škoda . Těžko by se za Vás hledala náhrada s 15ti letou praxí .

  • Vojtěch Kaliba (20. Červen 2016 v 8:33)

   Raději této bezduché diskuze nechme. Moudřejší ustoupí, že? :)

Nechcete pejska k adopci?