Vánoce budou v únoru. Lidé si na Facebooku utahují z popleteného starosty

Sociálními sítěmi koluje záznam rozhovoru České televize se starostou Břetislavem Hrdličkou. Terčem posměchu se stal hned ze dvou důvodů.

Na začátku minulého týdne zpravodajství ČT přineslo zprávu o druhotné platební neschopnosti firmy SDS Exmost, s.r.o., která v současné době na jihu Čech opravuje mosty v Táboře a ve Strakonicích. V důsledku své finanční bilance není schopna dostát původnímu harmonogramu, což se odrazí především ve Strakonicích, jelikož naše město koncem příštího týdne hostí Mezinárodní dudácký festival, pro nějž je připravenost mostu Jana Palacha zásadní.

Opozice ihned přišla s kritikou, že se radnice nedohodla s Ředitelstvím silnic a dálnic na termínu, který by byl v dostatečné časové vzdálenosti od festivalu. Podle radního Oberfalcera město nijak nesouvisí s jednacím procesem se zmíněnou firmou. Vládnoucí Strakonická Veřejnost však před dvěma týdny na svém profilu zveřejnila tiskovou zprávu, kde proklamuje, že se zhotovitelskou firmou intenzivně jedná. „V pondělí 1.8.2016 proběhlo jednání s vedením ŘSD ČR, zhotovitelskou firmou SDS Exmost, s.r.o. a vedením města Strakonice. … Průběh Mezinárodního dudáckého festivalu rozhodně ohrožen nebude.“

Omyly a nepřesnosti

O první veřejné pobavení se postarali redaktoři ČT, když přiřadili starostu Hrdličku k hnutí Jihočeši 2012. K němu ale patří jeho oponenti Pavel Vondrys, Pavel Pavel a Radek Sosna. Hnutí celou záležitost nadneseně komentovalo s tím, že je alespoň vidět, koho si mimo Strakonice za práci pro město pamatují. Na dotaz, zda Břetislav Hrdlička skutečně dostane pozvánku do řad Jihočechů 2012, Pavel Pavel odpověděl, že kvalitní kandidáti jsou přijímáni ihned.

Druhé pobavení občanům přichystal starosta Hrdlička, když si spletl měsíc, v němž se Mezinárodní dudácký festival koná. Konkrétně jej odsunul ze srpna na září. „Největší starost v podstatě jako Strakoňáci máme na 26. září, kdy tady bude velký dudácký festival. Dvacet až třicet tisíc lidí. Nebojíme se toho, že bysme nějak festival ohrozili, ale přece jenom bude to trošku komplikace.“

Část občanů se jej sice pokusila zastat s odůvodněním, že jde o omyl, faktem zůstává, že se rozhodně nejednalo o přeřek. Navíc široká veřejnost starostovi zazlívá nedostatečnou přípravu. „Přece ho jen tak neodchytli na ulici. Měl si všechno pořádně natrénovat. Ne dělat ostudu sobě, festivalu a městu,“ stěžoval si jeden z občanů na Facebooku.

Parodie

hrdlickaStrakoňáci se pak začali na účet Břetislava Hrdličky bavit. Jeden z nich dokonce „přisoudil“ lídrovi radnice smyšlený výrok „Odhlasovali jsme, že Vánoce budou v únoru“. Příspěvek se stal velmi populárním a lidé jej začali lajkovat i sdílet.

Dudácký festival ve skutečnosti nezačíná v září, jak starosta uvedl, ale pochopitelně v srpnu jako každý jiný ročník. Navíc první vystoupení nejsou plánována na 26., ale 25., kdy se v hradě odehraje představení Strakonického dudáka, jedné z nejvýznamnějších her národního obrozence Josefa Kajetána Tyla.

Nezbývá než doufat, že přespolní nezačnou v souvislosti s touto pozvánkou na festival do Strakonic proudit koncem září. Svatováclavskou pouť už asi přesunout nejde.

Autor: Lukáš Houdek

2 687 views
Líbil se vám tento článek?

8 komentářů

 1. Kamil Kůta (17. Srpen 2016 v 6:38)

  Co jiného mohl Břeťa čekat. Po takovém selhání by měl on a jeho lidi pokorně mlčet nebo maximálně turisty ubezpečit, že ten festival je vážně v srpnu.

 2. Marek Šnobr (17. Srpen 2016 v 9:13)

  MDF je jistě velmi pěknou a známou kulturní akcí, ale pokud mohu mluvit za sebe, tak mne nechává chladným, že na dudácký festival bude otevřena jen polovina mostu. Most celkovou opravu potřeboval a já doufám, že bude udělaná opravdu dobře a ne jako celá řada „oprav“ za minulého vedení, jehož námitky nelze brát vážně.
  Co mi vadí daleko více, je otázka technologického parku. Město koupilo budovu za nemalé peníze. Byli tu pánové, kteří přijeli tuto myšlenku podpořit a pokud mne paměť neklame, tak se odvolávali i na podobný projekt v Ústí nad Labem, který ale končí neúspěšně (viz odkaz http://ekonomika.idnes.cz/insolvence-technologickeho-parku-nupharo-fil-/ekonomika.aspx?c=A160817_094636_ekonomika_rny). Předpokládám tedy, že v Ústí není takových technologických parků víc. Tenhle nesmysl ze strany radnice mi opravdu vadí, protože to může být potenciálně velký problém do budoucna, a proto jsem SV opravdu nevolil. A i kdyby technologický park nebyl, v což doufám, tak nesmyslná koupě budovy městem je realitou a docela by mne zajímalo, jaké by pak s ní byly plány.

 3. Rudolf Oberfalcer (18. Srpen 2016 v 9:20)

  Pro pana Houdka: Opravu mostu zařizuje ŘSD, která vysoutěžila dodavatele Exmost Brno. Podrobnosti zde:
  http://ekonomika.idnes.cz/firma-sds-exmost-ma-financni-problemy-d82-/ekonomika.aspx?c=A160817_2266784_ekonomika_rts
  Jak říká váš guru Pavel Vondrys: Pane Houdku, nejprve se seznamte, a pak teprve něco pište.

  • Vít Haryč (18. Srpen 2016 v 11:36)

   Vždyť se tam nepíše nic o tom, že by to stavěl někdo jiný.

 4. STobčan (20. Srpen 2016 v 10:14)

  Tak jsem se konečně z houdkomagazínu dozvěděl něco jiného , než kde že se strakoničtí lyžaři připravovali na to aby mohli lyžovat , až napadne sníh. Dobré. Nyní již díky panu Houdkovi vím , kdy přijde Švanda zadudat a kdy přijede pan Tříska kolotočovat. Samé důležité informace pro spokojenost strakonických. Od pana Houdka očekávám , že bude kandidovat na starostu a společně s panem Vondrysem občanům předvede jak se vládnouti má.

  • Lukáš Houdek (21. Srpen 2016 v 12:43)

   Ptal se mě na to pan starosta, řeknu to i vám – nehodlám kandidovat do komunálního zastupitelstva :) PS: Vaše předchozí přezdívky byly promyšlenější.

   • STobčan (21. Srpen 2016 v 6:26)

    O přezdívce jsem příliš nepřemýšlel , není to podstatné . Stále bedlivě sledujete KDO , nebo také CO se píše ??
    Možná se budete divit , ale považuji z vaší strany za chybu neokusit komunální politiku . Asi jsem špatně pochopil důvod vzniku magazínu „estrakonice“. Máte-li Strakonice opravdu rád , pokuste se je změnit svými názory , coby zastupitel . Pouze o nich psát je trochu málo . Jako mladému vzdělanému muži bych Vám dokonce dal svůj hlas . Je to ale jen Vaše volba , kterou dovedu pochopit.
    Jinak si opravdu myslím , že dudáckým festivalem ani zářijovou poutí strakoničtí nežijí. Hradní nádvoří rád přenechám těm , kteří mají dudáckou muziku rádi . Vystačím s průvodem a vítám , bude-li veselo v celém městě a nejen v hradním nádvoří , nebo zámecké zahradě . Jinak připomínám ,že kasací bývalo v minulých dobách před radnicí a rovněž zadarmo . Minulé vedení radnice jej poprvé přesunulo do hradu . Zadarmo pro VIP , pro ostatní za vstupné. Opatření současné radnice tedy vítám .

    • Lukáš Houdek (21. Srpen 2016 v 6:36)

     Nesleduji, jako majiteli stránek se mi ten údaj zobrazuje automaticky. Byl jsem 4 roky členem majetkové komise, po dalším angažmá netoužím. Pro toto volební období jsem odmítl rozpočtový výbor, o volbách 2018 neuvažuji. Navíc magazín zde existuje již od roku 2013 a nezakládal jsem ho já, resp. jsem přišel až tři měsíce poté.

Nechcete pejska k adopci?