Město zafinancuje oslavy, nemocnice ostrouhá, opozice zuří

Ačkoliv se strakonická radnice dušuje úspornými opatřeními, pro vlastní propagaci poměry uvolnila. Nezbude tudíž na některé důležité veřejné investice.

Celkem z pokladny odteče kolem 3,5 milionu korun na oslavy města. Samo o sobě by to nebyla horentní suma, kdyby ale nekontrastovala s odlišnými výdaji.

Město na zdravotnictví nezapomínalo

Například Nemocnice Strakonice, která je sice pod patronátem kraje, dlouhodobě od města dostává dary na svůj rozvoj. Radnice k tomu vázána sice není, avšak za poslední léta se z příspěvků stal zvyk, jelikož nemocnici potřebují právě obyvatelé Strakonic, a tak politická reprezentace uznávala morální závazek potřebným lidem pomoc poskytnout.

penize_smag_2Tentokrát se však nemocnice uskromní. Z městské kasy dostane jen 400 tisíc, tedy 9x méně než kolik půjde na ohňostroj, pivní stánky s klobásami apod. Minimalizovaný dar bude využit na nákup přístroje pro pacienty, kterým selhaly ledviny.

Opoziční Jihočeši 2012 zdůrazňují, že takový poměr je nelogický. Město sice nemá povinnost krajskou nemocnici financovat, ale musí svým občanům umožňovat přístup ke kvalitním službám, a to bez ohledu na vlastníka.

Nemocnice nyní, kdo příště?

Celkový stav podtrhuje skutečnost, že rozpočet je v nejhorším stavu za poslední 4 roky. Od ledna do prosince 2017 pokladna vykáže ztrátu 28 milionů. Na konci minulého období však tehdejší vedení rozpočet předávalo s přebytkem 39 milionů. Pokud by se Strakonice chtěly vrátit na původní úroveň bilance, bylo by nutné někde uspořit 67 milionů. O tolik se od nástupu Hrdličkových lidí zhoršilo hospodaření. I přes škrty například v darech pro nemocnici.

Autor: Lukáš Houdek

1 498 views
Líbil se vám tento článek?

7 komentářů

 1. Ivan (16. Únor 2017 v 6:24)

  Politika vskutku pro otrlého. Je jedno, že jsme za dva roky udělali kulový, s výjimkou dodnes nebezpečného kruháče v Ellerovce, naprosto výhodné koupě přádelny, a vskutku výstavní plovárny na Podskalí, rok před volbami strakoňákům naservírujeme bombastické oslavy a to by bylo, aby nás ti troubové zas nezvolili.

 2. senior 2017 (17. Únor 2017 v 1:25)

  Nejsem a ani v minulosti jsem nikdy nebyl příznivcem jakýchkoliv oslav , pokud na ně nejsou peníze . Není to tak dávno , kdy se ve Strakonicích slavilo kdeco. To ale bylo za minulého vedení , tak to asi bylo v pořádku ? Pivní slavnosti , hangárpárty , festivaly , ohňostroje a pod. , to vše v době , kdy mělo město dluh ve stovkách milionů , které po sobě zanechalo jako dar současnému vedení . Znamená to , že si město na oslavy půjčovalo ? Ano , ve Strakonicích se slavilo na úvěr !! Dotace nemocnici ? Nemocnice slouží občanům města , ale nejen jim . Souhlasím s tím , že by město mělo mít morální povinnost finančně pomoci . Na druhé straně , zřizovatelem i strakonické nemocnice je Jihočeský kraj , což je určitě ekonomicky dostatečně silný partner . Tak mě napadá , co všechno mohla nemocnice pořídit , kdyby minulá radnice nevyhodila peníze za zbytečnou velkoškolu – dodnes a i do budoucna poloprázdnou . I tehdy opozice zuřila , ale byla převálcována socanskými demagogy a opozicí současnou . Kdopak nám tu školu stavěl ? Jen hlupák by uvěřil tomu , že to byla rakouská firma . Chtělo by to více objektivity . Jinak by to vyznělo , že dnešní Jihočeši 2012 , kritizují dřívější Slušnost a jistoty ? nejsou to náhodou jedni a ti samí ? Čert se v tom vyznej .

  • Milan Šotola (17. Únor 2017 v 2:38)

   Typický projev natvrdlosti seniora. Bilance rozpočtu v roce 2014 (odchod Vondryse) = plus 39 milionů. Současná bilance = mínus 28 milionů. Tolik k tomu, kdo moc utrácí.

   • senior 2017 (17. Únor 2017 v 4:04)

    Vidím , že “ Bilance rozpočtu “ je Vaše silná stránka . I kdybych nebyl natvrdlej , na vaše počty bych neměl

 3. strakoňák (17. Únor 2017 v 9:05)

  Z článku není jasné o jaké oslavy se jedná . Propagace radnice snad není totéž jako oslavy města ? Co se bude oslavovat , že to bude stát 3,5 mega? Na rozdíl od autora článku si nemyslím , že to není horentní suma . Šlo by za ní pořídit dost užitečných věcí a nemusí to být zrovna nemocnice .

 4. Josef Zoch (19. Únor 2017 v 7:38)

  Zcela zjevně zavádějící článek. Plně souhlasím se „Seniorem 2017“.
  Pan Houdek asi nečetl rozpočet města na r. 2017. Z něho jasně vyplývá, že finance budou vynakládány právě na důležité veřejné investice (p. Vondrysem zjevně dlouhodobě neřešené), např.
  rekonstrukce ulice Krále Jiřího z Poděbrad včetně vodovodního a kanalizačního řádu, spolufinancování severního obchvatu, celková rekonstrukce silničního mostu a lávek pro pěší na Písecké vedle hospody U města Prahy, oprava ulice Na Volyňské, kde město bude financovat opravu kanalizace. Dojde na drobnější opravy a budování chodníků i cyklostezek. Např. chodníky mezi RD v lokalitě Jezárky. Dojde na cyklostezku mezi Novým Dražejovem a Strakonicemi. Jsou v běhu protizáplavové opatření v Předních Ptákovicích. Je nutno také zmínit zanechané dluhy panem Vondrysem, jehož splátka letos činí okolo 43 mil. Kč. Co by se mohlo pořídit, pokud by se nemusel splácet dluh za nezodpovědné hospodaření předchozího vedení si blíže můžete přečíst na stránkách www.strakonickáverejnost.cz. Oslavy 650 let města rozhodně nebudou představovat jenom ohňostroj a pivní stánky s klobásami. Město si toto výročí bude připomínat v průběhu celého roku, kdy se bude konat spousta kulturních a společenských akcí, jejichž cílem bude přilákat jak domácí tak i zahraniční návštěvníky a představit město jak po historické, tak současné stránce. V žádném případě se nebude jednat o propagaci radnice. Pro informaci: I pan Vondrys vynakládal na oslavy 640 let města finanční částky.
  Zmíním, že ZM odmítlo vynakládat 100 – 120 mil korun do nákladné přeměny bývalé budovy ZŠ na luxusní sídlo pro úředníky, jak by si pánové Vondrys s Pavlem zjevně přáli.
  Vážení, sami si udělejte obrázek, nakolik je článek p. Houdka objektivní a nezaujatý. Nicméně očekávám, že se ozve „investigativní“ nejbližší spolupracovník a kamarád pana Vondryse (nejspíš schovaný i pod jiným jménem, např. Ivan a pod. a zjevně s pochybnou minulostí) a bude v komentáři odvádět pozornost jinam, včetně útočení proti mé osobě.

  • Pavel Zdeněk (19. Únor 2017 v 9:51)

   Jasný. Naši předchůdci hospodařili špatně a proto jsme hospodaření zhoršili o 67 milionů za dva roky, ikdyž splátka dluhu je furt stejná.

Nechcete pejska k adopci?