Jihočeská ČSSD opráší 5 let starý návrh a povládne s KDU-ČSL, Jihočechy 2012 a hnutím Pro jižní Čechy

V posledním měsíci zaznamenala jihočeská krajská politická scéna bouřlivý vývoj. Dosavadní koalice sociálních demokratů s hnutími ANO 2011 a Jihočeši 2012 se rozpadla. Obě nejsilnější partaje hledaly partnery pro vlastní koalici.

Uplynulo zhruba půl roku a krajská politika je naprosto jiná. Po aféře s financemi akciové společnosti Jihočeské nemocnice, která personálně údajně souvisela s majetkem Jiřího Zimoly, ANO 2011 vypovědělo koaliční smlouvu. Do hry se tak dostaly menší strany, které se staly pomyslným jazýčkem na vahách.

Menší partaje posílí

800px-Jiří_ZimolaNejdříve lídryně babišovců Radka Maxová chtěla vyjednat svou koalici s ODS, KDU-ČSL, Pro jižní Čechy a Jihočechy 2012. Poslední tři zmiňované subjekty nakonec daly přednost nabídce ČSSD, která se rozhodla obětovat více mandátů v krajské radě, v níž z 11 pozic obsadí pouze 4. Další 3 totiž získá uskupení Pro jižní Čechy (Starostové, TOP 09 a Hnutí pro občany Českých Budějovic), po 2 obdrží KDU-ČSL a Jihočeši 2012. První strana bude v koalici nově, Jihočeši 2012 o jedno křeslo posílí.

Nová koalice bude v 55členném zastupitelstvu čítat minimální většinu, tj. 28 hlasů. Pod vedením nové hejtmanky Ivany Stráské si však věří, že dokončí toto volební období. Do karet jim nahrávají hned tři faktory. Za prvé je drží pohromadě snaha zabránit růstu vlivu ODS a ANO 2011. Za druhé vítají personální změnu ve vedení kraje. A za třetí o společné koalici se ve velmi podobném složení jednalo před 5 lety, a tak je na co navazovat.

Největší poražení

Debakl tak utrpěly dvě strany – ODS a ANO 2011. Občanští demokraté v důsledku poklesu podpory nemají dostatek mandátů, aby se stali pro ostatní partaje lukrativní, a zároveň jim někteří zastupitelé vyčítají vliv různých zájmových podnikatelských skupin. Ještě hůře je na tom Babišovo hnutí, které celou krizi vyvolalo a chtělo obsadit nejvyšší politický post, ale nakonec ztratilo vše, co ztratit mohlo.

Po 8,5 letech tak Jiří Zimola ve funkci hejtmana skončil. V úvahu dokonce z jeho pozice přichází založení nové strany. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka totiž prosadil vyškrtnutí někdejšího hejtmana z parlamentní kandidátky sociální demokracie.

Zároveň bývalý nejvyšší představitel Jihočeského kraje obvinil z domnělé kauzy jihočeskou ODS. V souvislosti s tím upozornil, že jeho pád urychlilo vedení jeho vlastní ČSSD, zejména premiér Bohuslav Sobotka, s nímž je dlouhodobě ve sporu. Nejbouřlivější reakce proto možná ještě teprve přijdou.

 

FOTO: Autor: kancelář hejtmana J. Zimoly – kancelář hejtmana J. Zimoly, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23554272

Autor: Lukáš Houdek

874 views
Líbil se vám tento článek?

3 komentářů

 1. senior (24. května 2017 v 4:55)

  Nejsem příznivec žádné politické strany , ale na to , kdo je vítěz a kdo poražený mám naprosto odlišný názor , než autor článku . Je to ČSSD a voliči to při volbách potvrdí . Pan Zimola na tom má svůj podíl . Chalupa v Lipně nad Vlavou a odměny pana Bláhy v Jihočeské nemocnici osobně považuji za zástupný problém . Hlavního zločinu se pan Zimola dopusti tím , že si v rádoby „demokratické“ ČSSD troufl nepodpořit svého nejvyššího stranického šéfa , pana Sobotku . Toho považuji za hrobaře ČSSD , který systematicky likviduje nejen opoziční politiky , ale i opozici ve vlastní straně . Socialisti se likvidují sami , upřímně jim přeji aby v tom pokračovali a dotáhli to do konce . Politici Sobotka , Zaorálek , Chovanec a mnozí další , mě chybět nebudou . Delší doba v opozici jim bude slušet . O Bohušovi se říká , že se moc těší do Bruselu . Poradce Špidla jej motivoval .

  • Pavel Sovak (24. května 2017 v 10:03)

   Seniore, mluviti stribro, mlceti zlato. Nemusis taky komentovat vsechno, nech si neco na priste 😀

   • Senior (25. května 2017 v 5:53)

    Tak jo . Kdy to bude to priste ? Mluviti stříbro mlčeti zlato , to říkala i moje maminka . Táta zase říkal , máš-li na něco názor , ozvi se . Tak nevím , koho poslechnout 🙂 .

Nechcete pejska k adopci?