Politická kultura na ,,čtýru“

Máme dva a půl roku od komunálních voleb. Vláda p. Vondryse po dlouhých 16 letech padla. Splnila se očekávání, která voliči měli?

To, že je potřeba změna ve vedení města, bylo jasné každému. Ale kdo nahradí Vondryse a spol.?

Tehdy se na politické scéně objevil nebojácný zastupitel p. Hrdlička, který snad při každém veřejném zastupitelstvu  vystupoval a pral se za práva obyčejných občanů. Jeho aktivita a zájem o druhé nám, občanům Strakonic, byla velmi sympatická. Proto jsem já , jako i většina místních voličů, při volbách dal hlas mimo jiné i Strakonické Veřejnosti. Po jejich nástupu na radnici se začaly dít velké změny, které si voliči tolik přáli. S čím jsem tehdy nesouhlasil, byl způsob, jakým docházelo k výměně vedoucích v institucích patřících městu. To, že téměř každého veřejně obviňovali z tunelování, neprofesionality, lajdáctví či nezákonného obohacování bylo velmi nedůstojné. Napsali jsme tehdy dopis, kde jsme na toto poukazovali a též vyjádřili nevoli k přijetí p. zastupitelky za KSČM do vedení radnice. Otevřený dopis byl přečten na zastupitelstvu.

měský úřadNyní máme kauzu s panem tajemníkem Stronerem. To, co se odehrává kolem jeho osoby, jde ruku v ruce s tím, co se odehrávalo na začátku vlády Strakonické Veřejnosti. Proto by se mohlo zdát, že to nemůže nikoho překvapit. Mě tedy ano. To, že je veřejně označován za neschopného, je mu zavíráno před nosem nebo nadáváno do estébáků je velmi dehonestující. To, že měl pan tajemník komunistickou minulost věděl snad každý. Ale nikomu to nevadilo. Vždyť v radě města je komunistka a vadí to někomu? Nevadí. Až na pár jednotlivců. A co se vlastně stalo? Ústy pana starosty, pan Stroner přestal vykonávat jemu svěřené úkoly od vedení města. ,,Velmi jsem se v něm zklamal. Je neschopný…,“ jsou slova pana starosty. Ovšem ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje neshledal ani jednu, chtěl bych zdůraznit ani jednu, výtku pana starosty za důvodnou a jeho odvolání zamítl. Kde je tedy pravda? Jak je vidět, každý má na to jiný názor. A tak byl zatím pan tajemník vystěhován do budovy živnostenského úřadu, aby nebyl tolik na očích. Snad se tím napětí, které panuje na úřadě, zklidní. Dusno, které tam je, snad nebylo ani za p. Vondryse.

Tak nám tedy nezbývá nic jiného než sledovat celou tu nepříjemnou kauzu zpovzdálí a čekat, jak to celé dopadne. Vydrží pan tajemník ten obrovský tlak a nebo bude nakonec odvolán? Avšak ponižující jednání a slovní útoky na jeho osobu by měly být ve vyspělé demokracii veřejností odmítnuty jako nepřijatelné. Jako nepřijatelné mi přijde i nedávné ponižující setkání pana premiéra na hradě.

Pokládám si tedy otázku. Kam naše politická kultura směřuje? Jsme jako voliči za to celé zodpovědni a nebo se do politiky ženou jen lidé, kteří myslí pouze na svoje vlastní zájmy? Popravdě řečeno, je to velmi frustrující. Bude to po volbách jiné? A nebo jsou všichni stejní?

V tomhle jsem přece jenom optimistou a věřím, že může být lépe. Ale to jen za předpokladu, že do politiky budou přicházet lidi, jejichž součástí je čestnost, pravdomluvnost a zájem o druhé více než zájem o sebe.

Autor: Pavel Gerčák

1 568 views
Líbil se vám tento článek?

1 komentář

  1. Senior (22. Květen 2017 v 5:52)

    Politická kultura ? Co to vlastně je a jak by měla vypadat ? Začnu od toho , čím jste skončil . Lidé čestní , pravdomluvní se zájmem především o blaho druhých . Také bych si to uměl představit , nicméně si myslím , že se toho nikdy nedočkám. Bohužel . Jeden známý zahraniční politolog definoval politiky následovně : Žádný politik nikde na světě neřekne pravdu , ani vlastní názor , protože voliči od něj chtějí slyšet lži, pro které jej volili . Osobně vidím největší problém v našem koaličním systému , a to i na komunální úrovni. Předvolební sliby se nemusí plnit , protože neplnění se svede na povolební koaliční dohody a dohodnutý kompromis. Ten se nám voličům nelíbí a cítíme se obelháni . Dovolím si ještě poznámku k situaci na strakonické radnici – kauza Stroner . Není mě jasné , jak může krajský tajemník „hodnotit“ práci tajemníka v 60 km vzdáleném okresním městě . Přijde mě naprosto logické , že starosta ( rada ) musí mít právo posoudit , nakolik je tajemník ( ředitel úřadu ) městu užitečný . Nejhorší stav je , když je tajemník hodnocen podle toho , že nic nezkazil . Známé pořekadlo říká , že nic nezkazí pouze ten , kdo nic nedělá . Z toho pana Stronera nepodezírám . Faktem zůstává , že v aparátu úřadu k žádným převratným změnám nedošlo a strakonický MěÚ rozhodně není ten , který by se snažil občanům strakonicka vycházet vstříc . Podezírání pana Stronera ze spolupráce s STB považuji v roce 2017 za zástupný problém . Jeno je jisté , situace na strakonické radnici rozhodně občanům nic pozitivního nepřinese.

Nechcete pejska k adopci?