Anketu oblíbenosti zastupitelů vyhrál odvolaný Jungvirt, nový místostarosta Štrébl propadl

Strakoničtí se v uplynulých dnech mohli zúčastnit internetové ankety, která mapuje oblíbenost jednotlivých zastupitelů. Jejím autorem je Pavel Gerčák.

Sám Gerčák přiznává, že výsledky musíme brát s rezervou. Z každého počítače sice mohlo být odesláno po hlasu, to ale nevylučuje, že jeden člověk vyjádřil svůj postoj z více míst. Přesto průzkum nabízí zajímavé srovnání.

Dohromady bylo odevzdáno 2051 hlasů. Anketě dominovali lidé zvolení na kandidátce Strakonické Veřejnosti. Z jiných uskupení relativně bodoval pouze minulý starosta Pavel Vondrys /JIHOČEŠI 2012/. Ostatním politikům se příliš nedařilo. Na jejich obranu nutno uznat, že hlasující si mohli vybrat jediné jméno, a tak se anketa přirozeně polarizovala směrem k vybraným osobnostem.

vlajka StrakonicProblém a spokojenost zároveň

Rozporuplné reakce situace znamená pro Strakonickou Veřejnost. Ačkoliv se její představitelé tváří, jako by se nic nedělo a vše pokračovalo, jak má, lze cítit hořkou pachuť.

Vítězem se stal se ziskem 24,82 % (509 hlasů) odvolaný místostarosta Milan Jungvirt. Právě ten uplynulé týdny tvrdě bojoval se svým spolustraníkem starostou Břetislavem Hrdličkou. Vše vyvrcholilo na minulém jednání zastupitelstva, kdy Hrdlička zejména koaličními hlasy protlačil Jungvirtovo odvolání. O nevraživosti mezi zmiňovanými představiteli Strakonické Veřejnosti tedy nemůže být pochyb. Občané ovšem celou záležitost zřejmě zhodnotili tak, že Jungvirta považují za mučedníka. Pro srovnání – Jungvirt obdržel téměř dvakrát více hlasů než Hrdlička.

Cenu útěchy může představovat to, že druhé až sedmé místo obsazovali výhradně zastupitelé Strakonické Veřejnosti – v pořadí František Christelbauer, Pavel Zach, Břetislav Hrdlička, Jaroslav Horejš, Rudolf Oberfalcer a Josef Zoch. Jejich odstup za Jungvirtem je však značný. Stříbrný Christelbauer na něj ztrácí přes 10 %.

Z opozice (pokud do ní nově nezapočítáváme odvolaného Jungvirta) se nejlépe umístil někdejší starosta Pavel Vondrys /JIHOČEŠI 2012/ se ziskem 4,53 % (93 hlasy). Mírného úspěchu dosáhl ještě Radek Chvosta /ODS/, obdržel 1,9 % (39 hlasů). Žádný další zastupitel nepřesáhl 1 %. Na třetím místě se u opozice umístil ředitel strakonického gymnázia Miroslav Hlava s 0,73 % a 15 hlasy.

Co koaliční partneři?

Současnou radnici nemůže vedle vítězství vyděděného Milana Jungvirta těšit ještě jeden fakt. Propadli i menší koaliční partneři. Z radničních politiků mimo Strakonickou Veřejnost se nejlépe umístil novopečený místostarosta Josef Štrébl /Volba pro město/. Jeho výsledek 0,88 % (18 hlasů) je však ve srovnání s Jungvirtem tristní.

Josef Eigner, který sice byl zvolen za opoziční ČSSD, ale aktivně hlasuje se Strakonickou Veřejností, získal dokonce pouhých 0,44 % (tedy 9 hlasů). Koaliční zastupitele Jana Svobodu /zvolen za ANO/ a Tomáše Bernarda /KSČM/ dokonce nevolil vůbec nikdo.

Celkové výsledky

procento

Strana/hnutí Hlasy Podíl
Milan Jungvirt zvolen za SV 509 24.82 %
František Christelbauer SV 302 14.72 %
Pavel Zach SV 289 14.09 %
Břetislav Hrdlička SV 262 12.77 %
Jaroslav Horejš SV 178 8.68 %
Rudolf Oberfalcer SV 136 6.63 %
Josef Zoch SV 135 6.58 %
Pavel Vondrys JIHOČEŠI 2012 93 4.53 %
Radek Chvosta ODS 39 1.9 %
Josef Štrébl VPM 18 0.88 %
Miroslav Hlava TOP09 15 0.73 %
Josef Moučka zvolen za ANO 13 0.63 %
Milada Vlasáková KSČM 13 0.63 %
Ivana Říhová TOP09 11 0.54 %
Ladislav Havel ODS 9 0.44 %
Radek Sosna JIHOČEŠI 2012 9 0.44 %
Josef Eigner ČSSD 9 0.44 %
Pavel Pavel JIHOČEŠI 2012 8 0.39 %
Luděk Joza ČSSD 3 0.15 %
Jan Svoboda zvolen za ANO 0 0%
Tomáš Bernard KSČM 0 0%
2051

Autor: Lukáš Houdek

1 472 views
Líbil se vám tento článek?

7 komentářů

 1. Oberfalcer (19. Listopad 2017 v 6:12)

  Se zájmem jsem čekal, jak výsledky ankety okomentujete, pane Houdku. Vůbec jste mne nezklamal. Je to jen internetová anketa, takže vypovídací hodnota se blíží k nule, ale napsat, že „Ačkoliv se představitelé Strakonické Veřejnosti tváří, jako by se nic nedělo a vše pokračovalo, jak má, lze cítit hořkou pachuť.“ při zisku 2/3 hlasů z celkového počtu, to fakt pobaví. Co musí cítit chudáci ostatní, třeba takoví Jihočeši, kteří se fakt snaží a pak mají dohromady s bídou 5%! Opravdu to nelze přeceňovat, ale ony ty výsledky nepadají z nebe samy od sebe – SV je jediné hnutí, které aktivně komunikuje se svými voliči, a proto možná získalo tolik hlasů. Podívejte se na naše webovky a pak se podívejte na ostatní. Jihočeši – bída, ODS nic, TOP09 vůbec nic, ČSSD přebírá pouze věci z centrály, KSČM nic, ANO taky nic. Příště lepší analyzujte, ať nejste za komika. Nic ve zlém.

  • Jana (19. Listopad 2017 v 10:43)

   Dobrý den, hořkou pachuť má jednání v samotné Veřejnosti, když odvoláte toho, který má největší důvěru,byť jen zlomku voličů a to bez důvodu.Hodnocení svých činů je důležité.

  • Jan Vrkoč (20. Listopad 2017 v 3:17)

   Za komika je ten, kdo neustále hledá chyby u jiných a ne u sebe. Jestliže anketu vyhraje bývalý kamarád Strakonické veřejnosti, jsou další slova pana Oberfalcera opravdu jenom komická.

   • Oberfalcer (20. Listopad 2017 v 8:05)

    Výhru Milana Jungvirta nikdo nepopírá, ale přešlapování pana Houdka kolem nesporného úspěchu SV a propadu ostatních je podivné. Jestli to není tím, že „jeho“ magazín eStrakonice je na výplatní pásce konkurenční strany Jihočeši 2012, takže se takovéto výsledky „průzkumu“ jaksi nehodí… Kdyby takto dopadly skutečné volby, jako že samozřejmě takto nedopadnou, tzn. vítěz Milan Jungvirt 25%, SV 65% a ostatní nic, to by bylo opravdu komické a tu hořkou pachuť takového vítězství bychom asi náležitě oslavili, i s panem Houdkem samozřejmě :-).

    • Jan Vrkoč (20. Listopad 2017 v 9:36)

     Jenže vy jste ten, kdo přešlapuje. Vy tu ze sebe děláte ignoranta. Mluvíte o tom, jak špatně dopadli Jihočeši, ale už si nechcete přiznat, že vaši koaliční partneři dopadli ještě hůř.

    • Jan Vrkoč (20. Listopad 2017 v 9:52)

     Ještě toto – vy to furt chápete, že na vás někdo útočí. Nechápete, že když takhle dopadnou volby, zůstanete v opozici. Jako Paroubek v roce 2010. Buď to pochopíte a budete se řídit radou, kterou vám pan Houdek dal nebo pro svou pýchu skončíte jako Paroubek.

 2. Martin (20. Listopad 2017 v 8:36)

  Zvedá se mi žaludek, když vidim, jak se tu chvástá člověk kvůli kterému nemá naše město dokončené náměstí. Mám pocit, že ho město platí 40 tisici měsíčně hlavně proto, aby špicloval sociální sítě a neustále něco komentoval. Jděte už k čertu.

Nechcete pejska k adopci?