Nedemokratické volby v ČR

Petr Bendl zažívá nepříjemné okamžiky. Nedávno byl zvolen poslancem za ODS, rozhodnutím Nejvyššího správního soudu jím již není. Nastoupil místo něj Martin Kupka. Demokratické orgány zapracovaly dobře, řekne si neinformovaný pozorovatel. Opak je pravda. Tento případ je jen vrcholem ledovce. Pod hladinou se skrývá neuvěřitelný šlendrián, lenost a tupost odpovědných státních úředníků a hlavně falšování konečných výsledků voleb.

Všechny volby posledních let mají jedno společné. Neprůhlednost a nekontrolovatelnost. Dávno je zapomenut model devadesátých let, kdy za správnost zodpovídaly komise a celostátně nejvyšší volební komise. Dnes se, bohužel, bere za automatické, že sčítání provádí Český statistický úřad a jeho počítačový program. Nikdo z komisí nemá přístup do jeho systému, je to jakýsi stát ve státě. Co ČSÚ spočítá a vyplivne je svaté. Už to samo o sobě je natolik zahalené tajemstvím, až se divím, že to nikomu nevadí. Že se v počítačových programech a jejich výplodech dají dělat neuvěřitelná kouzla s čísly, vědí i malé děti.

volbyBuďme rádi alespoň za první vlaštovku Bendla, která sice jaro nedělá, ale ukazuje zhovadilost celého volebního systému. A tak zatímco se v Rakousku zrušily prezidentské volby, ztroskotavše na větší kravině než ty české, naši soudci a politici dělají, jako by se nechumelilo. Jenomže ono se sakra chumelí. Volby měly být zrušeny, nebo alespoň ručně přepočítány v celé republice. Po přezkoumání by nakonec stejně musely být nové, protože takový bordel není možné brát vážně. Dobrá polovina poslanců by byla vyměněna, nehledě na to, že některé strany by z parlamentu úplně vypadly.

Maně si vybavuji poslední krajské volby, jichž jsem se, co by matador volebních, a nejen okrskových, komisí, krátce zúčastnil. Byl jsem v šoku, když jsem při ustavujícím zasedání narazil na neuvěřitelné porušení volebního zákona. Předseda a místopředseda se nelosovali, ale ustanovili se rozhodnutím zapisovatele. Pomiňme maličkost, že úřednický zapisovatel není členem komise a měl by být pouze k ruce a jinak držet ústa. Takže namísto toho, aby se předsedové losovali a byla tak zmírněna možnost falšování, když by se v dalších volbách vystřídali, v mnoha komisích, a to nejen ve Strakonicích, se „volí“ předsedové, prý proto, že „jim“ to tak vyhovuje.  Dále jsem se na této taškařici odmítl podílet a z komise jsem odstoupil.

Podle toho, co se přihodilo ve středočeském kraji, mohu se s úspěchem domnívat, že od mého posledního zážitku se vše ještě zhoršilo. Hrajeme si sice na demokracii, ale na její základní pilíř, svobodné a transparentní volby, hledíme s despektem. A tak jsme dospěli do stavu, kdy se okrskové volební komise leckde skládají ze stále stejných lidí, co mezi sebe nikoho nepustí. Kde někdo vypadne, nahradí jej důchodce či student, který se rychle přizpůsobí. Je příznačné, že bez ohledu na zákon volební i jeho smysl si kamarádíčci pěkně pokecají, najedí se, někde i napijí, přečtou si knihu a sčítání vezmou tak rychle, jen už aby byli doma. Kvituji tuto volební pohodu, při níž se zažije tolik legrace. Jen ta trudomyslná paní Demokracie přitom ostrouhá. Ale co na tom. Hlavně že nám to vyhovuje, že dámy zapisovatelky a páni zapisovatelé.

Teď ale vážně. Řešení nevidím v tom, že se volební lístky budou tisknout jen na jednu stranu. Problém tkví v neznalosti volebního zákona. Když členové komisí volební zákon, a že je v každých volbách jiný, nedostanou od zapisovatele, ani si jej nepřečtou, tak je pak nasnadě, že stále stejní předsedové a zapisovatelé buď schválně, nebo z hlouposti sečtou a zapíšou výsledky tak nepřesně, až zůstává rozum stát. Tak například již zmíněný Bendl měl v komisích zapsáno navíc 466 preferenčních hlasů. Kde se vzaly, ví Bůh.

Trnu hrůzou při pomyšlení na blížící se komunální volby. Tam je to tak složité, že výsledek může být jakýkoliv. Jen ne takový, jak jej určí svými hlasy voliči.

Autor: František Karel Ladislav

1 027 views
Líbil se vám tento článek?

1 komentář

  1. volič (3. Prosinec 2017 v 6:49)

    Františku Ladislave , netrap se . Bendl , nebo Kupka a co se tím změnilo ? Tvoje nenávist proti úředníkům , kteří za pár kaček trpí ve volebních místnostech je zarážející . Teď vážně . Četba volebního zákona je asi tvůj koníček a nemůžeš pochopit , že ty neschopné úředníky moc nezajímá . Nedivím se jim . Vždyď v této temi již pomalu neděláme nic jiného , než volíme . A výsledek ? Ať demokraticky zvolíme kohokoliv , vznikne koalice , která předloží voličům koaliční kompromis , pro který je nikdo nevolil. A na další volební období je vymalováno . Zvolení poslanci mají leho , bez jakékoliv odpovědnosti vůči svým voličům . A je úplně jedno , nakolik jsme je volili demokraticky . Možná , že se konečně dočkáme a Babiš bude první politik , který se pokusí o systém , kdy vítěz bere vše a zároveň i odpovědnost za výsledek . Je úplně jedno , kdo je utajený koaliční partner , zodpovědnost nesou babišovci . Poté pochopitelně i volby dostanou vyšší důležitost .

Nechcete pejska k adopci?