Oslovené strakonické osobnosti podporují Jiřího Drahoše. Co je k tomu vede?

26. a 27. ledna se uskuteční 2. kolo prezidentských voleb. Sedm dotazovaných se shodlo, že podpoří vyzyvatele stávající hlavy státu. Podaří se Drahošovi 1. kolo zvrátit, nebo Zeman vítězství potvrdí?

Zdroj: wikipedie.cz

Zdroj: wikipedie.cz

 

Vladimír Pavelka – lékař

Podle názoru odborníků jsou volby záležitostí srdce, a ne rozumu. Mám-li být upřímný, přes veškerou snahu o rozumové uchopení se mi před nastávajícím druhým kolem nedaří zbavit se všech emocí. Nejde jen o bytostný nesouhlas s vulgaritami dosavadního prezidenta, nejde jen o lživá a sprostá nařčení protikandidáta. Oškliví se mi snaha manipulovat s mojí myslí a považuji za urážlivé, když se někdo domnívá, že jsem hlupák, který není schopen takové jednání odhalit. České pojetí významu funkce prezidenta republiky vychází z naší obliby pohádkových králů a pro některé hraničí se zbožněním. Možná je to jen jakási tradice, možná neznalost Ústavy. Z mého pohledu je prezident především reprezentantem státu. Tedy i reprezentantem mojí maličkosti, mojí rodiny, mých přátel. A srdce i rozum velí, že to má být Jiří Drahoš.

 

Jakub Škoda – pracovník technické kontroly

V prvním kole volby jsem podporoval Marka Hilšera, který dál nepostoupil. Doktor Hilšer hned po vyhlášení výsledků osobně vyjádřil podporu panu Drahošovi pro druhé kolo a nabídl mu svou pomoc. I pro mě je ve výběru druhého kola jasná volba pan Drahoš, a to hlavně ze dvou důvodů. Zaprvé chce, aby se naše republika poníženě neklaněla velmocím, naopak mu záleží na zvýšení národního sebevědomí i kvality českých výrobků díky podpoře vzdělanosti, vědeckému pokroku a v praxi uplatněným nápadům našich lidí a firem, aby se už Češi nemuseli stydět ani za svůj stát, ani za svoje platy. Druhé téma, pro které si ho vážím, je jeho snaha zvýšit naši současnou i budoucí bezpečnost. Díky jasnému rozumu jde po příčinách problémů, chce aktivně řešit utečenecké vlny, válečné násilí a hladomor v Africe, a to jednak výrazně větší rozvojovou pomocí (ne krmit zadarmo, ale „naučit je chytat rybu“ – stavba škol, zajištění pitné vody, pomoc v zemědělství a průmyslu, apod.), jednak maximálním zvýšením ostrahy námořních hranic Evropy, posílením naší armády a mezinárodní vojenskou spoluprací.

 

Pavel Gerčák – pracovník ve zdravotnictví

Zeman versus Drahoš. Za mě Drahoš. Zeman je pro mě nevolitelný. A to z mnoha důvodů, uvedu tři.

Jeho vulgarita v roli prezidenta je pro mě naprosto nepřijatelná. Vzpomeňme například na nepříjemnou událost na hradě s premiérem Sobotkou. Za druhé. Dávat nám za příklad ekonomiku Čínské lidové republiky, kde místní komunisté porušují většinu lidských práv, je pro mě hodně velký úlet. A za třetí. Co se týče EU, pan Zeman je pro Eurofederaci. Jeden stát, jedna hymna, jedna vláda apod. Já jsem proti. I když to z prezidentské pozice nikdo ovlivnit nemůže, zdá se mi toto téma v těchto prezidentských volbách pro voliče nadmíru důležité (přijímání uprchlíků, nepřijímat diktát z Bruselu apod.). Jsem tedy pro Drahoše, i když nevím, jak se bude jako prezident chovat. Ač s ním v některých věcech nesouhlasím, přesto mu chci dát šanci. Zkuste to s ním, prosím, taky.

 

Radek Sosna – učitel, zastupitel města

První kolo prezidentských voleb dopadlo, dá se říci, podle očekávání. Potěšující pro mě bylo, že poměrně velké procento hlasů oproti předvolebním průzkumům získali kandidáti Pavel Fischer a Marek Hilšer. Přivítal jsem i atmosféru, v které probíhala předvolební kampaň. Kandidáti vynechali různé podpásovky a osobní urážky, udrželi diskuzi v hranicích slušného chování a soustředili se na věcná témata. V kole druhém se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Z mého pohledu očekávaná dvojice. Pokud bychom sečetli podporu nepostoupivších kandidátů, kteří, až na Petra Hanniga, projevují svou podporu Jiřímu Drahošovi a přeneseně změně na Pražském hradě, vyšel by nám Jiří Drahoš jako vítěz druhého kola voleb. Takto jednoduché to však asi nebude. Také rozhodne volební účast ve druhém kole. Mile by mě překvapilo, pokud by byla stejná či vyšší než v kole prvním. Očekávám velmi vyrovnaný souboj s mírným vítězstvím Jiřího Drahoše a pro tolik lidí s toužebnou změnou ve funkci prezidenta České republiky.

 

Mgr. Vladimír Hanáček – politolog, učitel VOŠ, předseda OV KDU-ČSL Strakonice

Ve druhém kole prezidentských voleb budu volit Jiřího Drahoše. Prezident v parlamentní republice by neměl silově vládnout a jitřit vztahy, ale především důstojně reprezentovat stát, tlumit politické konflikty a hledat společná řešení. Na to profesor Drahoš rozhodně má, na rozdíl od stávajícího prezidenta, který dělá pět let pravý opak.

Řada lidí Jiřímu Drahošovi vyčítá, že na spoustu důležitých věcí nemá jasné názory. Není to sice pravda, ale ono je to složité. Když dnes vyřkneme jasný a jednoznačný názor na závažné téma, riskujeme, že za hodinu bude viset někde na webu zcela překroucen do netušených poloh. Jediným osvědčeným receptem proti tomu je pohovořit si s daným kandidátem tváří v tvář. Jiří Drahoš za posledních 10 měsíců opravdu objel celou republiku. Nemohl se samozřejmě setkat s každým, ale s mnohými ano a ti mu věří. Byl jsem v červenci na jeho besedě v Českých Budějovicích a musím zodpovědně říct, že má názory blízké mým, ví přesně, kde je místo naší země na geopolitické mapě dnešního světa a v roce stého výročí vzniku Československa bude více než důstojným nástupcem prvního profesora na Hradě, prezidenta T. G. Masaryka.

 

Ing. Jan Juráš – informační pracovník

Ve druhém kole prezidentské volby rozhodně podpořím pana Drahoše. Volbu mi i přes všechna nesporná pozitiva mého favorita velmi usnadňuje osoba jeho protikandidáta. Ten využil svého dosavadního mandátu k rozpolcení české společnosti a rozdmýchávání nenávisti na mnoha možných úrovních. Ostatně ta snaha o polarizaci společnosti byla zcela patrná i v předvolební kampani. Myslím, že verbálních útoků a rádoby vtipných poznámek směrem k menšinovým a oponentním názorům už bylo dost. Hospodská kultura zkrátka do prezidentské funkce nepatří. Ať jsou politické názory jakékoli, prezident by měl být především důstojnou reprezentací naší země. Kromě toho Miloš Zeman není podle mého názoru schopný vykonávat případné další prezidentské období v plném fyzickém zdraví.

Před druhým kolem volby nás patrně čeká ještě trochu „špíny“ vytažené spolupracovníky pana Zemana na jeho soupeře, avšak pevně věřím, že za přispění voličů ostatních protikandidátů z prvního kola se pan Drahoš stane důstojným prezidentem naší země na dalších pět let a pomůže alespoň částečně sjednotit to, co se vrcholným politikům posledních let podařilo rozdělit.

 

Pavel Vondrys – systémový specialista

Ve druhém kole prezidentských voleb budu znovu, tak jako v prvním, volit pana Jiřího Drahoše. Proč? Představuje pro mne naději. 
Naději na počátek změny politické kultury v naší zemi – už žádné virózy, sprostá slova, urážky, lži či prohlášení, na která jako občan České republiky rozhodně nemohu být pyšný. Už žádné podivně obskurní postavy v okolí prezidenta. Už žádné „nekampaně“ financované penězi, jejichž původ se raději tají.

Naději, že funkci prezidenta bude zastávat člověk, který jí dodá tolik potřebnou vážnost a noblesu.

Naději, že i český národ si dokáže vybrat na post prezidenta, tak jako před námi Slováci, člověka slušného, s velkým společenským kreditem.

Nenechme se zviklat někdy až brutální antikampaní lidí, kteří nás odvádí z civilizované Evropy někam směrem na východ. S blížícím se druhým kolem bude určitě gradovat. 

Strašení, pomlouvání a vědomé lži nejsou program pro budoucnost naší země ani našeho krásného města Strakonice.

Nejlepší  odpovědí každého z nás bude účast ve druhém kole voleb s hlasem pro Změnu!

Autor: Lukáš Houdek

3 101 views
Líbil se vám tento článek?

15 komentářů

 1. Věra Maříková (21. Leden 2018 v 7:05)

  Jdete proti většině lidí ve Strakonicích. V 1. kole zde vyhrál s převahou prezident Zeman a určitě vyhraje i ve 2. kole.V dalších volbách do zastupitelstva jste nevolitelní.Pan Houdek vybíral osobnosti špatně,jen voliče p. Drahoše.

 2. nevolič (21. Leden 2018 v 9:47)

  Volba je věc každého z nás , ani jeden z kandidátů nebude pro náš stát žádné terno . Drahoš a naděje na změnu politické kultury ? Škoda , že pan Mgr. Ing, systémový specialista nezačne s tou změnou u sebe . I jemu by slušnost a noblesa při svých vystoupeních na zastupitelstvu města slušela .

  • Lukáš Houdek (21. Leden 2018 v 10:12)

   Podepisujte se alespoň pod jedním nickem, když jsme u té noblesy.

   • nevolič (22. Leden 2018 v 11:20)

    Nakolik je podstatné, jak se kdo podepisuje ? Uvedl jsem snad něco hanlivého ? Rovněž nikam nekandiduji , ale pouštím si zvukové záznamy z jednání zastupitelstva :-)

    • Lukáš Houdek (22. Leden 2018 v 11:42)

     Pouze je to zbabělé a primitivní :)

     • nevolič (22. Leden 2018 v 12:31)

      Nesdílím tentýž názor , na hrdinu si hrát nepotřebuji. Bude-li možnost si o tom promluvit mezi 4mi o. jsem připraven na věcnou diskuzi :-)

     • Lukáš Houdek (22. Leden 2018 v 6:54)

      Můžete začít psát pod svým jménem a tím věcnou diskuzi zahájit.

     • Marco Polo (23. Leden 2018 v 11:35)

      O věcnosti příspěvku rozhoduje jeho obsah a nikoliv jméno či přezdívka na jeho konci. Ostatně diskutující se může vydávat za úplně někoho jiného, jak konec konců dokazují i některé příspěvky v této diskuzi.

 3. Karel Šnobr (22. Leden 2018 v 5:53)

  Já souhlasím s tím, co mají Jihočeši v nástěnce. Teď je třeba změna na hradě a na podzim na radnici.

  • nevolič (22. Leden 2018 v 10:17)

   To je novinka , pan Šnobr a příznivec Jihočechů ? To je tedy fór . Tady si asi někdo bere jeho jméno do úst .

   • Miloš Zeman (22. Leden 2018 v 10:25)

    Jen idiot nemění názory.

    • Miloš Zeman (23. Leden 2018 v 8:01)

     Většina žurnalistů jsou ……… ! Před volbami jsem slušný !!

     • Miloš Zeman (23. Leden 2018 v 7:39)

      Tak to nejste Miloš Zeman. Já nejsem slušný nikdy.

 4. Zoch (26. Leden 2018 v 7:57)

  Ať budeme volit jednoho nebo druhého, měla by to být naše osobní volba. Proto nevnucujme své názory, neboť si myslím, že občané jsou svéprávní. Myslím si, že nejdůležitější je jít k volbám a řídit se hlavou a rozumem. Lístek vhodit tomu, koho si vybereme sami. Hlavně se nenechme ovlivňovat přáním jednoho či druhého, prosadit si svého kandidáta.

Nechcete pejska k adopci?