Rudá záře nad Strakonicemi, komunisté sbírají pozice ve městě i celostátně

Včerejší Svátek práce připomněl v letošním volebním roce, jak se nejenom v našem městě zvýrazňuje pozice KSČM.

Česká republika je jedinou z nových zemí EU, kde nedošlo k reformě komunistů. Ve všech státech se komunistické strany přerodily do sociální demokracie nebo obecně do stran demokratické levice. V 90. letech tomu nebylo jinak ani například v Itálii, kde v dobách studené války tamní komunisté obsazovali pravidelně stříbrnou pozici, avšak po ztrátě mezinárodní opory z Východu došlo postupnému stranickému přerodu.

Země v srdci Evropy se tomu vymyká. Kromě výměny srpu a kladiva za třešně čeští komunisté nezměnili prakticky nic. Jejich konzervativní křídlo v reformních 90. letech zabránilo změnám a Grebeníčkově poststalinistické partaji stačilo pouze sbírat protestní hlasy. Vždyť KSČM bylo jediným parlamentním uskupením, jež se v okamžiku definitivního rozhodnutí postavilo proti vstupu do NATO i EU.

Vlajka KSČM (zdroj: wikipedia.org)

                   Vlajka KSČM (zdroj: wikipedia.org)

Ač leckteré strany rády opřely své návrhy o komunistické zákonodárce, sumárně platilo, že se s nimi o vládě nevyjednává. Když roku 2002 šéf ČSSD Vladimír Špidla mohl vytvořit pohodlnou levicovou koalici o většině 111:89, raději šel do křehké vlády s KDU-ČSL a US-DEU s poměrem 101:99. Jaký kontrast se současnou situací.

Rudá záře nad Strakonicemi

Tak tomu bylo i u nás. Samozřejmě nikdo nikdy nikomu nezazlíval ani zazlívat nemohl, že komunističtí zastupitelé zvedli ruku pro opravu chodníku či výsadbu zeleně, ale až donedávna se nezpochybňovalo, že klíčové pozice komunistům nepatří. KSČM sice mohla hlasovat s vládnoucí garniturou, ale rovněž musela počítat, že její vliv se zastaví maximálně u předsedy výboru či komise.

Nyní je vše jinak. Od revoluce uběhly téměř tři dekády, a proto mnozí zapomněli, že se skladba komunistické strany příliš nezměnila. Sečteno a podtrženo – Břetislav Hrdlička se do historie města zapíše jako první starosta, který pro své vládnutí bezprostředně potřeboval komunistické zastupitele. V jeho případě je to o to smutnější, že volební vítězství Strakonické Veřejnosti lze označit jako drtivé (vyšší byl pouze Vondrysův výsledek v roce 2006), takže si tato kandidátka mohla zpočátku vybírat.

Hlavně sebrat funkce

Jenomže vnitřní spory, mocenské ambice, koaliční roztržky či obecně politikaření vedly ke ztrátě většiny. První varování představoval fakt, že hnutí ANO nemá v zastupitelstvu ani jeden mandát, protože Jan Svoboda i Josef Moučka začali vystupovat jako nezávislí, čímž se radnice začala opírat o solitéry. Poté byla z vedoucích míst vyhnána místostarostka Brejchová, což se ale ještě podařilo zalátovat zřeknutím se mandátu.

Rozpad ale neměl konce. Ač Strakonická Veřejnost do politiky vstupovala jako hlavní partner ODS, vše se rychle změnilo. Radek Chvosta byl z řad radních odvolán a pozice ODS získala právě KSČM. Od té doby v zastupitelstvu neexistuje koalice, s níž by byli voliči obeznámeni ještě před volbami. S účastí KSČM nikdo nepočítal, už vůbec ne na úkor ODS, navíc v řadě hlasování dokázala nynější radnice svůj postoj prosadit jen díky Josefu Eignerovi, jenž ke spolupráci zběhl od programu ČSSD, který v roce 2014 tuto spolupráci nepředpokládal.

Zastupitelstvo se tak stává ringem osobních zájmů, kde o budoucnost města ani příliš nejde.

Autor: Lukáš Houdek

1 948 views
Líbil se vám tento článek?

10 komentářů

 1. Šnobr (2. Květen 2018 v 10:10)

  Budou říkat, že za všechno může Vondrys nebo že za něho taky něco. Ale můžou si za to sami.

  • Šnobr (5. Květen 2018 v 8:13)

   Když už jste se rozhodl používat mé příjmení , ,pokuste se čtenářům sdělit , oč Vám jde . Jinak s tím , že za všechno může Vondrys , nesouhlasím. Za všechno nemůže, ale se svými rádoby pravicovými kolegy toho poh noj il docela dost .

 2. Oberfalcer (3. Květen 2018 v 9:58)

  Několik poznámek: 1) SV vstupovala do voleb jako suverénní subjekt, nikoliv jako něčí partner, tím méně jako partner ODS, 2) místostarostka paní Brejchová nebyla vyhnána, ale rezignovala ze zdravotních důvodů, 3) žádná koalice před volbami nebyla nikým avizována, protože nikdy předem nevíte jak volby dopadnou. Nevím s čím počítal autor „komentáře“, ale opakuji SV šla do voleb naprosto samostatně, 4) SV je připravena jednat s každým o rozumných návrzích, naše návrhy často podpoří více zastupitelů než je potřebných jedenáct, 5) SV šlo vždy o budoucnost města, nikoliv o osobní prospěch. Důkazem je, že nenajdete na MÚ a v městských organizacích jedinou fakturu ve prospěch firem Hober (Oberfalcer) či Hrdlička (reality starosty), za to tam najdete desítky faktur firmy Protom (Joza ČSSD) v celkové hodnotě v řádu stamilionů z doby společného vládnutí s Jihočechy (Vondrys, Pavel), 6) komentátor Lukáš Houdek není nestranný, neboť sám neúspěšně kandidoval v minulých volbách, zároveň je na výplatní listině Jihočechů 2012 (je možné dohledat na jejich transparentním účtě) 7) Nebudu zde obhajovat vládnutí současné radnice v čele s SV, každý ať si udělá úsudek sám, zda za období 2015-2018 Strakonice stagnují, či zažívají progres ve všech oblastech zdejšího života.

  • Lukáš Houdek (3. Květen 2018 v 1:56)

   Jednou Vás budu muset odměnit, protože lepší reklamu si nemohu ani přát. Mohl byste prosím komentovat i fotbal? Lidé to pak víc čtou, když se zapojíte.

   • Oberfalcer (3. Květen 2018 v 2:43)

    Reklamu na co? Na ty Vaše překrucovačky a výmysly? Váš magazín e-Strakonice nestojí za střelnou ránu, nemá žádnou vypovídací hodnotu. Možná až na ten fotbal tady většinou není zbla pravdivého, nakonec tedy ani není divu, že Vás platí zrovna Jihočeši 2012 – mistři okresu ve lhaní. Vyšší laťku ve lhaní tady má jen ten brněnský přivandrovalec a neplatič alimentů. Vy jste tedy parta :-).

    • Lukáš Houdek (3. Květen 2018 v 3:13)

     Vy ten magazín tak kritizujete, že mu děláte reklamu :) Bez Vás by byla jeho činnost ukončena před 4 lety. Zachránil jste ho :)

    • Hájek (5. Květen 2018 v 3:01)

     Pane Oberfalcer to je mi divné. Když někdo kritizuje vás prý je to špatně protože je poražený z minulých voleb. Ale když jste v opozici byli vy, přece jste taky prohráli volby v 2010. To vám nevadilo. Nejste tak trochu pokrytec?

    • Lukáš Houdek (7. Květen 2018 v 8:34)

     Napadá mě k tomu ještě jedna věc – magazín za chvíli oslaví 5 let a jednou z nejaktivnějších autorek za tuto dobu je tisková mluvčí radnice. Kouzelné, když místostarosta řekne, že kromě fotbalu tu není nic pravdivého :)

 3. Zoch (5. Květen 2018 v 4:48)

  Pan Houdek ale neuvádí, že větší nebezpečí, doslova tragédie hrozí pro Strakonice, pokud budeme v podzimních volbách volit P. Vondryse a Jihočechy 2012. Tím bychom umožnili, aby se na vedení města podílel člověk s kriminální a pochybnou minulostí. K. Janský, kterého si P. Vondrys vybral za nejbližšího kamaráda a svého poradce je člověk, který byl odsouzen pro úmyslný trestný čin neplacení výživného a trest si „odseděl“ v base ve Znojmě (viz Amnestii dostalo tisíc neplatičů alimentů). Dokonce se na něho ani nevztahovala amnestie prezidenta Klause. Na výživném dlužil dokonce 134 000,-Kč (viz rozsudek NS IV.ÚS 714/05). Dokonce mu bylo soudně stanoveno, stýkat se s dcerami pouze ve Středisku sociální pomoci dětem v Brně, za přítomnosti odborného pracovníka, který byl oprávněn styk ukončit. To také o něčem hovoří. Navíc nemá ke Strakonicím žádný vztah (mimo toho, že zde navštěvuje jistou paní V.), protože trvalý pobyt má v Brně a zaměstnán je teprve poslední dobou v Brandýse nad Labem. Předtím byl celá léta nezaměstnaný. Proč asi? Čelil snad exekucím?

  • Lukáš Houdek (5. Květen 2018 v 12:15)

   Největší nebezpečí je, pokud se Strakonice budou utápět ve sporu Vondrys-Hrdlička či Jihočeši-Strakonická Veřejnost. Tyto půtky brzdí rozvoj tohoto města. Vondrys se už do pozice starosty nemůže vrátit, stejně jako Hrdlička z ní musí odejít. Bez těchto dvou kroků pojedou Strakonice i nadále ze setrvačnosti. Skutečně nového se neudělá nic.

Nechcete pejska k adopci?