Rozhovor s lídrem Strakonice-Přímo Robertem Flachsem

Co Vám obecně vadí na komunální politice ve Strakonicích?

Rád bych začal s generační obměnou. Ačkoli je dobré mít u sebe k dispozici starší kolegy s jejich životními zkušenostmi, vedení města by mělo alespoň přibližně odpovídat složení obyvatelstva. A co si budeme povídat, obyvatelstvo Strakonic netvoří pouze lidé v předdůchodovém věku. Nemíním to zle, náš program je zaměřen i na zlepšení situace starších lidí v našem městě. Na druhou stranu mojí snahou je, aby vizi a koncepci města spoluvytvářeli lidé v produktivním věku, kteří si také ponesou plody i následky své činnosti. Tristní je i minimální zastoupení žen v zastupitelstvu, proto neváhám na místa na kandidátce nominovat např. ženy na mateřské.

 

Zdroj: https://www.strakonice-primo.cz/robert-flachs/

Zdroj: https://www.strakonice-primo.cz/robert-flachs/

Jak jste spokojen se stávajícím vedením radnice?

Se současným vedením radnice jsem se léta pracovně setkával a spolupracoval. Na tom nehodlám nic měnit. Rozhodně však nesouhlasím se stylem vládnutí. Pokud se současným vedením některý ze zastupitelů nesouhlasí, je ignorován, přestože reprezentuje určitou skupinu Strakoňáků. Naprosto zoufalý byl postup v teplárně. Špatná personální politika vedení města v teplárně je znát bohužel doposud. Ačkoli pan starosta jako učitel mohl být výtečný, v čele představenstva bych uvítal odborníka. Zvláště pokud toto představenstvo odvolává generální ředitele teplárny jako na běžícím pásu a nemá za ně adekvátní náhradu.

 

Některé další strany si stěžují na nedostatek kandidátů. Jak je to u Vás?

Pomáhá nám, že nejsme spojení s žádnou parlamentní stranou, neboť každá má své korupční kauzy a lidé jsou celostátní politikou znechuceni. STRAKONICE-PŘÍMO je zkrátka kandidátka strakonická, která není nijak spojená s dosavadními letitými představiteli strakonického politického života. Samozřejmě jsem aktivně vyhledával lidi spolehlivé a především odborníky.

 

Takže máte plný počet kandidátů?

Jistě. Bez plné kandidátky nemá smysl jít do voleb ve městě velikosti Strakonic. Nedávno jsem byl navíc osloven skupinou, která by měla zájem sestavit poprvé ve Strakonicích kandidátku na způsob Pirátů, avšak vadí jim změna, která u Pirátů nastala po vstupu do sněmovny. Mají na mysli především změkčení celkového vystupování, servilní postoj vůči EU a podpora americké hegemonie ve světě, což dle nich neodpovídá většinovému názoru jejich voličů.

 

Hodláte s nimi spolupracovat?

Samozřejmě chci spolupracovat s každou skupinou obyvatel. Uvažuji, že bych jim pomohl se sestavením vlastní kandidátky, která by nebyla napojena na celostátní vedení, ale reprezentovala by tuto skupinu voličů. Nehodlám vytvářet nějakou béčkovou kandidátku, jak je v komunální politice častým zvykem. Rozhodně však chci s touto skupinou spolupracovat a mimochodem sympatizanti Pirátů jsou i na naší kandidátce.

 

Máte nějaké požadavky na Vaše sympatizanty popř. kandidáty?

Nemáme žádné zvláštní požadavky. Nezajímají nás celosvětové postoje ani to, zda dotyčný byl před desítkami let v jakékoli straně. V zemi, kde bylo přes 1,5 mil. lidí v KSČ, mi přijdou obdobné požadavky stupidní, přestože moje prarodiče měli s komunistickou mocí problémy již od 50. let. Členstvím ve straně se jistě nedá měřit míra viny ani u KSČ ani u ODS (s ohledem na korupční kauzy z 90 let.).

 

Zpět ke Strakonicím. Řekněte jedno významné negativum a jedno významné pozitivum Strakonic.

Jednoznačné negativum města je naprostý nedostatek cenově dostupných stavebních parcel. Město zaspalo a stále spí. Územní plán si může vymezovat stovky ploch, ale nač. Pokud město nezačne realizovat nové silnice, situace se nezmění. Pro upřesnění poslední nová komunikace pro rodinné domy realizovaná městem byla ulice Na Muškách před dvěma volebními obdobími (rok 2010)!! Od té doby nic. Tímto postojem město mladé lidi ve Strakonicích neudrží. 15 let s mladými lidmi konzultuji několikrát do týdne jejich budoucí bydlení, proto si tuto situaci velmi dobře uvědomuji.

 

Za pozitivum bych vybral revitalizovaná sídliště. Musím říci, že oproti většině měst, jsme napřed. Samozřejmě, že nastavený trend chce kandidátka STRAKONICE-PŘÍMO udržet a na investice například do sídliště Šumavská jistě najdeme prostředky.

 

Jak vidíte Vaši spolupráci v zastupitelstvu po volbách?

Nebráníme se spolupráci s žádným zastupitelem a odlišné názory respektujeme. Každý zastupitel zastupuje určitou skupinu obyvatel a žádnou z nich nebudeme ignorovat. Vedení města rovněž nemá hájit zájmy pouze svojí kandidátky, ale celé město. Každý má právo na názor. Pokud je snahou některého ze zastupitelů zpříjemnit život ve Strakonicích, rádi podpoříme i jeho nápady. Problém s námi bude mít každý, kdo nás bude chtít uplatit klidnými funkcemi. Jsme sebevědomí a naším cílem je politiku Strakonic tvořit na základě odborných znalostí.

 

Děkuji Vašemu magazínu za poskytnutý prostor pro naše názory

Mgr. Robert Flachs – volební lídr kandidátní listiny STRAKONICE-PŘÍMO

Autor: Lukáš Houdek

2 188 views
Líbil se vám tento článek?

2 komentářů

  1. Janinka (26. Červen 2018 v 8:27)

    Tak to by mne zajímalo, jací sympatizanti Pirátů jsou na vaší kandidátce, jsem v předsednictvu místního sdružení Pirátů Strakonicko a o žádném našem sympatizantovi, který by byl na vaší kandidátce, opravdu nevím.

    • Robert Flachs (9. Červenec 2018 v 8:09)

      Všechny sympatizanty STRAKONICE-PŘÍMO taky neznám a věřím, že jich je dost ;-) U Vaší strany to bude obdobné. Hodně lidí zkrátka má několik favoritů a teprve při volbách si vybere jednu možnost. S ohledem, že jsme věkově mladší kandidátka, tak se názorová blízkost u těchto lidí dá pochopit. Mezi našimi kandidáty se samozřejmě najdou sympatizanti a voliči i jiných stran při celostátních volbách.

Nechcete pejska k adopci?