Strakonickou Veřejnost u soudu zastupoval Zdeněk Koudelka, autor Klausovy amnestie, která zastavila vyšetřování zločinů

Pamatujete si na nepromyšlenou (nebo spíše pro některé velmi dobře promyšlenou) kuponovou privatizaci, která umožnila rozkrádání státního majetku v 90. letech? Pamatujete si, kolik korupčních kauz z ní vzešlo? Nyní tyto aféry ve Strakonicích ožívají ze záhrobí.

volby-úsVyústění téměř rok trvající politické krize není zajímavé jenom proto, že se budou konat předčasné volby, ale nabízí i zajímavý vhled do zákulisí případu.

Pokud si pročteme usnesení Ústavního soudu (viz níže), hned na první stránce spatříme jména zúčastněných. Zajímavé vzpomínky se mohou vybavit, když se podíváme, kdo zastupoval Strakonickou Veřejnost – kontroverzní právník Zdeněk Koudelka.

Ten proslul jako justiční pilíř tzv. opoziční smlouvy mezi nejvýraznějšími představiteli české stranické politiky přelomu století – ODS a ČSSD. Na základě jejich zadání připravil změnu volebního systému, která měla dvěma (tehdy) nejsilnějším partajím zajistit klidné vládnutí, jelikož opozice (reprezentována hlavně 4koalicí) by při tomto přepočtu na mandáty měla velké problémy se do sněmovny vůbec dostat. Zákon napadl prezident Václav Havel u Ústavního soudu, který dal stížnosti za pravdu a novelu zrušil.

Lídři opoziční smlouvy se pak snažili Koudelku dostat do klíčových pozic. Například Václav Klaus jej roku 2012 navrhl do senátu Ústavního soudu, ale neuspěl kvůli nesouhlasu zákonodárců.

Koudelkovo jméno se dostalo do povědomí veřejnosti ještě v roce 2013, kdy byl spoluautorem amnestie, kterou těsně před odchodem z funkce vyhlásil prezident Klaus. Tento krok způsobil konec vyšetřování mnoha kauz, z nichž nemálo sahá právě do období divoké privatizace v 90. letech.

Letos v červnu Koudelka vystoupil z ČSSD a vyjádřil své sympatie hnutí Trikolóra, jež založil Václav Klaus ml.

 

Usnesení Ústavního soudu: https://www.usoud.cz/fileadmin/user_upload/Tiskova_mluvci/Publikovane_nalezy/2019/IV._US_1767_19_vc._disentu_na_web.pdf

 

Autor: Lukáš Houdek

1 800 views
Líbil se vám tento článek?

5 komentářů

 1. Rudolf Oberfalcer (14. Srpen 2019 v 11:00)

  Pane Houdku, byl byste dobrým kádrovákem, to se musí nechat. A co to má jako znamenat, že doc. Koudelka zastupoval Strakonickou Veřejnost? Znamená to snad, že Hrdlička s Oberfalcerem vymysleli opoziční smlouvu? Myslíte si, že jsme spolu s Koudelkou sepsali Klausovu amnestii? Mimochodem, na té Klausovo amnestii bych našel jeden dobrý moment – nevztahovala se na morální veličinu Karla Janského a ten si musel odsedět zbytek trestu – viz https://www.novinky.cz/domaci/clanek/amnestii-dostalo-tisic-neplaticu-alimentu-180135. Mimochodem, budete psát o prof. Gerlochovi, který zastupoval Jihočechy a který také má zajímavou historii? Nebo o jiných advokátech, co třeba zastupují vrahy? Jsou snad dle vaší logiky taky vrahy? Ach jo

  • Lukáš Houdek (14. Srpen 2019 v 11:06)

   Kádrovákem jste vy. Koneckonců jste prvním místostarostou za 30 let, který se přímo opírá o komunisty. Znamená to, že vás zastupoval člověk, který pomohl zatajení zločinů. Vondrys a Janský jsou mi u prdele. To vás neomlouvá. Vaše argumentace má logiku 5letého dítěte, které říká, že bude zlobit, když Pepíček zlobí taky.

  • Crypto (16. Srpen 2019 v 7:46)

   myslím p.Oberlafcer, že by bylo lepší, kdyby jste už nikde radši nepsal, prtž. co z Vás poslední dobou padá za ,,moudra,, to opravdu stojí za to…

 2. F. K. Ladislav (16. Srpen 2019 v 9:52)

  Nejsem sympatizant pana Oberfalcera, ale on má věcně pravdu. Lukáši, chtělo by to méně ideologie a více novinářské objektivity. Koudelka? Zřejmě dobré družstvo!

  • Lukáš Houdek (16. Srpen 2019 v 10:00)

   Jenomže já nezpochybňuji nic, co pan Oberfalcer říká věcně. V různých diskuzích na Facebooku jsem naopak napsal, že pan Koudelka je vynikající právník (i další záležitosti, jimiž jsem potvrdil věcný obsah výběru pana Koudelky). Zpochybňuji výběr z morálních důvodů (do diskuzí, jestli je morálka objektivní, nebo subjektivní bych se na internetu raději nepouštěl). Hovořit pouze o věcných faktech (bez lidské empatie) pro mě není objektivita. Tak se chová stroj, ne člověk. Ve skutečnosti Tvůj poměr ideologie-objektivita je obráceně, protože strohá věcnost je v tomto případě Oberfalcerova demagogie.

Nechcete pejska k adopci?