Eignerova éra dovedla ČSSD až do hrobu, strana nedokázala ani složit kandidátku

Časy výrazné dominance sociálních demokratů na strakonické politické scéně jsou pryč. ČSSD již dlouho není druhou nejsilnější stranou v zastupitelstvu, nyní je už dokonce jisté, že minimálně do roku 2022 nezíská v městských orgánech vůbec žádného zástupce.

„Ráda bych se dožila sociálnědemokratického starosty,“ říkávala někdejší lídryně ČSSD Zdeňka Tomšovicová na partajních schůzích. A skutečně pozice starosty bylo to jediné, co sociálním demokratům do sbírky chybělo. V zastupitelstvu seděli hned od první poloviny 90. let, roku 1998 se stali klíčovým koaličním partnerem, z čehož vytěžili na dvě období funkci místostarostky právě pro Tomšovicovou, v letech 2010-14 měla ČSSD dokonce absolutní většinu v radě města.

Zdroj: wikipedia.org

Zdroj: wikipedia.org

Nic z toho už neplatí. Je pravda, že preference sociálních demokratů zaznamenaly v posledních letech celostátní pokles, ovšem pád ve Strakonicích je enormní. Strana se pohybuje na hraně volitelnosti, ale v našem městě spadla hluboko pod tuto hranici již loni.

S Eignerem až na dno

Výrazný předěl nastal v roce 2014, kdy Zdeňka Tomšovicová přes protest vedení své místní organizace protlačila na pozici lídra Josefa Eignera. Řada dlouholetých straníků potvrzuje, že tehdy kandidátka ztratila svůj ideový étos ve prospěch kariérního růstu některých členů. Zcela byla vymazána sociální politika, z níž levice vyrůstá, a dlouhého trvání neměly ani modernizační sliby typu participativního rozpočtu, který Eigner opustil záhy, co od starosty Hrdličky získal první významnou funkci v teplárně. V loňských zrušených volbách sice Eigner znovu kandidoval coby lídr, ale vzhledem k tomu, že původní sociální politiku nechal zahrabanou někde v útrobách stranické kanceláře a s novými náměty nepřišel vůbec, nelze se výsledku 2,23 % divit, jelikož pouze značil osobní ambice lídra a lidí kolem něj.

Drahý účet v teplárně

Nepříliš slavně Eigner proslul ve strakonické teplárně. Ta za předchozího vedení úspěšně splácela úvěr nutný k modernizaci kotlů, avšak po nástupu Eignerova týmu firma přestala inovovat a zaspala dobu. Výsledkem se stalo nadprůměrné zvyšování cen tepla, menší konkurenceschopnost i zhoršení hospodaření.

Zhruba před rokem začaly vylézat na povrch všechny okolnosti spjaté se zhoršující se ekonomickou bilancí firmy, a tak Eigner sehrál roli užitečného idiota, který růst cen a další úspory oznámil. Poté o svou funkci přišel, problémy teplárny však přetrvávají. Obdobně skončil i v ČSSD, avšak s tím rozdílem, že v tomto případě společně se svými podporovateli pouze dal na vědomí, že odevzdává členskou legitimaci. V obou případech však opustil potápějící se loď, kterou předtím naboural.

Zdroj: FB stránky ČSSD Strakonice

Zdroj: FB stránky ČSSD Strakonice

Bilance

Na závěr si dovolím něco osobního. Sám jsem před 9 lety za ČSSD kandidoval do zastupitelstva. Byla to doba, kdy došlo k ostrakizaci demokratické levice v důsledku neohrabané Paroubkovy strategie. Mezi lety 2006 až 2010 ČSSD celostátně ztratila třetinu voličů (ve sněmovních volbách 2006 obdržela 32,32 %, o 4 roky později něco málo přes 22 %; obdobně dopadly i regionální výsledky ve Strakonicích). Přesto se nám tehdy v komunálních volbách na podzim 2010 podařilo dosáhnout téměř stejného zisku jako minule a udrželi jsme 4 mandáty, které se staly klíčové pro to, aby nynější vládnoucí garnitura Břetislava Hrdličky zůstala v opozici.

Kandidovat tehdy pod vedením Pepíka Samce bylo pro mě ctí a volební výsledek jeho tah na branku odrážel. Stejně tak jako je odrážena i Eignerova práce, i když v opačném gardu.

Autor: Lukáš Houdek

1 558 views
Líbil se vám tento článek?

4 komentářů

 1. Volič (15. října 2019 v 10:21)

  S Eignerem až na dno ? Pouze s Eignerem ? Trochu krátká paměť a hodně zjedndušený pohled . Byl ve Strakonicích někdy výrazný důvěryhodný levicový politik ČSSD ? Asi opravdu pouze jmenovaný Pepa Samec , klidný , rozvážný strakonický ochotník , slušný člověk . Jakmile i v této straně začalo být členství chápáno jako výtah k moci , bylo pouze otázkou času , kdy se pád dostaví . Kromě Paroubka vzpomeňme na celostátní úrovni Standu Grose , Bohouše Sobotku , Špidlu , „čestného“ jihočeského hejtmana Zimolu , strakonického Jozu a šlo by jmenovat další . Dodnes v v této straně přetrvávají vnitřní mocenské boje . A najednou se objevilo hnutí , které nabídlo občanům , ANO bude líp . A volič znovu uvěřil . Není to jen pan Eigner , pomáhali a pomáhají mu i další .

  • Šnobr (16. října 2019 v 8:26)

   Ve Strakonicích šel sešup ČSSD mnohem rychleji než jinde, takže musíme vidět hlavně regionální důvody. A za ty může zejména Eigner.

   • Šnobr ( tentokrát opravdu ) (21. října 2019 v 3:20)

    Byl jsem upozorněn , že se za moje příjmení opět schovává nějaký hrdina . Aby Vám bylo jasné , pane Houdek , Eignera neznám a osud socanů nejen ve Strakonicích je mě ukradenej .

Nechcete pejska k adopci?