Kam ve Strakonicích na jídlo? Doporučujeme několik skvělých restaurací!

restaurace-strakonice-mapkaVíte o tom, že nejstarší restaurační zařízení je v Madridu? Ano, je to tak. Podle Guinnessovy knihy rekordů se nejstarší restaurace světa nachází ve Španělsku a jmenuje se Sobrino de Botin. Založena byla už roku 1725 a najíst se v ní můžete levněji než v mnoha restauracích v centru Prahy. Součástí restaurace je i vinný sklep a o jedné z místních specialitek se v románu Fiesta zmínil i Ernest Hemingway.

Přesuňme se ale z dalekého Španělska zpět k nám do Strakonic, kde rovněž najdete mnoho útulných restaurací s kvalitní kuchyní, levným jídelním lístkem a příjemnou atmosférou. Pojďme se na některé z nich podívat.

Restaurace Hradní sklípek

Začít nemůžeme nikde jinde než v jádru ikony Strakonic. Přímo na hradním nádvoří se totiž nachází restaurace, která byla před nedávnem zrekonstruovaná a která je držitelem certifikátu Czech Specials za poctivou českou kuchyni.

Pod Rumpálem si můžete dát mnoho typických jídel, jako je třeba dozlatova propečená kachna či celé pečené vepřové koleno. Restaurace je vhodná i pro pořádání oslav, firemních večírků či prostě jen hezkých večerů s celou svojí rodinou. Nabízí totiž i velký sál o kapacitě 45 osob, salónek pro 20 lidí a sama restaurace pojme 55 lidí. V létě samozřejmě nechybí ani venkovní posezení.

Veškeré informace naleznete na stránkách www.hradnisklipek.cz.

Restaurace Hangár

S letadlem nad hlavou si můžete posedět v moderní a velmi elegantní restauraci Hangár. Ta se nachází těsně vedle Prioru a rovněž nabízí venkovní posezení či klimatizované prostory uvnitř budovy. Restaurace navíc nabízí vlastní studnu se samovýčepem, kde můžete sami zkusit, jaké to je čepovat pivo.

Výběr mnoha jídel sice nenabízí příliš české kuchyně, můžete však okusit i tortilly, několik salátových chodů, mnoho vegetariánských jídel či různé deserty. A pokud si chcete i zasportovat, můžete vyzkoušet raketový sport ricochet, pro nějž restaurace nabízí dva kurty, kde si mohou zadovádět muži i ženy s dětmi.

Více informací čtěte na http://hangar.haistrakonice.cz/.

Restaurace Kalich

Přímo na hlavním náměstí je několik restaurací. Jako první jsme vybrali Kalich. Ten je zřízen ve středověkém stylu pánů ze Strakonic a nechybí samozřejmě ani kališnické dekorace. Čepuje se zde Plzeňský prazdroj a na terase se může usadit přes 25 lidí. K dispozici je Wifi připojení, šipky či mnoho služeb v podobě pořádání rautů, banketů, večírků, svateb, různých oslav a mnoho dalšího.

Na jídelním lístku najdete jednu stálou polévku – česnečku, kterou doplňuje každý den nová nabídka z jídelního menu. Osobně mohu doporučit velmi dobrou specialitu Tříbarevné masíčko pana šéfkuchaře, kde dostanete 300 gramů tří druhů masa za 160 korun. Objednat si ale můžete třeba i tatarský biftek, filety z lososa, několik druhů steaků, omáček či mnoho desertů a salátů.

Oficiální stránky hledejte na adrese www.restauracekalich.cz.

Restaurace Lovecká bašta

Až na kraji Strakonic se nachází restaurace a penzion Lovecká bašta. Nedaleko domova důchudců na Jezárkách najdete pohlednou budovu s kapacitou až 150 míst a vlastním parkovištěm. Restaurace dělá čest svému jménu, a tak cestou ke stolu můžete potkat hned několik lesních zvířat včetně jelenů, srnek a mnoha další preparované havěti. Vše bylo postaveno v roce 2001 a v jídelním lístku na vás čeká převážně evropská a regionální kuchyně a samozřejmě i mnoho specialit ze zvěřiny.

Na přání lze připravit i uzenou kýtu z udírny, pečenou husu, selátko, kolínko či něco dalšího, co si objednáte. Jídelní lístek sice není zveřejněn na internetu, což je možná škoda, ale za sebe mohu kromě česnečky doporučit i staročeskou baštu. Pořádat zde můžete mnoho akcí pro desítky lidí, zamluvit si vlastní salonek či se v jednom ze čtyř pokojů ubytovat.

Více informací najdete na www.loveckabasta.cz.

Restaurace Stodola

Nedaleko nákupního centra se nachází další restaurace ze skupiny Hai. Naproti bývalému Penny se můžete najíst v poklidné Stodole. Ta nabízí klimatizované moderní prostředí vhodné pro oslavy, rauty i večírky.

Jídelní lístek po předkrmech započnou tři polévky včetně česnekové (ta je ve Strakonicích velmi oblíbena). Ochutnat můžete třeba pečeného candáta, turnedos z jeleního hřbetu, několik steaků či třeba takový Kovářský oheň podávaný na pánvi sypaný sýrem.

Pro více informací zajděte na http://stodola.haistrakonice.cz/.

Restaurace a pizzerie U Papeže

Druhou restaurací ze strakonického náměstí je námi vybraná pizzerie U Papeže. Ta nabízí bohatý výběr z české a italské kuchyně, oddělené kuřácké a nekuřácké prostory a možnosti zakoupení dárkových kuponů. Posedět si můžete i na venkovní terase s výhledem na náš pivovar či nedaleký hrad.

V jídelním lístku najdete kromě pizzy a risotta i gnocchi, spagetti, tagliatelle a mnoho jiných italských pochoutek. Na svoje si samozřejmě přijdou i zastánci prostých jídel, za sebe doporučím zapečená kuřecí prsíčka se šunkou a sýrem či specialitu Medailonky FONTÁNA.

Kompletní jídelní lístek i řadu dalších informací najdete na www.restaurace-pizzerie-upapeze.cz.

Restaurací je ve Strakonicích skutečně hodně. Všichni máme z čeho vybírat. Uvést můžeme například následující:

A mnoho dalších, které můžete najít třeba na následující mapce:


Zvětšit mapu

Autor: Jiří Rostecký

2 557 views
Líbil se vám tento článek?

3 komentářů

 1. parohac4 (1. Říjen 2013 v 8:14)

  Restaurace Otava (Amber Hotel Bavor) už nějakou dobu (cca 2 roky) nefunguje, respektive je zavřený pro veřejnost, pořádají se zde sporadicky jen soukromé akce. V hotelu funguje jen nonstop bar v přízemí.

 2. Jiří Rostecký (1. Říjen 2013 v 8:17)

  parohac4: Děkujeme, smazáno.

 3. Michal Novotný (3. Říjen 2013 v 1:05)

  Proti gustu žádný dišputát, jak se říká, ale v seznamu chybí dvě restaurace, kde vaří kvalitněji než ve výše uváděném seznamu a jedna zdravá.

  Dle řady lidí je vůbec nejlepší kuchyně ve Strakonicích nyní v hotelu Dudák, ten je skutečně o několik délek před většinou výše uváděných restaurací. V případě akcí jako je např. týden Svatomartinské husy nebo loveckých specialit si človek v době oběda musí chvíli postát (někdy i déle:-), než si může sednout.

  Druhá restaurace, kde je zase příjemné domácké prostředí, je v penzionu Splávek.

  I v Čechách již dnes dává řada lidí přednost zdravějšímu stravování – pro ně je alternativou ve Strakonicích restaurace Baobab, která je nekuřácká a každý den nabízí bezmasé jídlo a pokud maso, pak z bio chovů z jižních Čech. A k tomu každý den čerstvý salát a vodu zdarma.

  Myslím, že tyto tři restaurace by v seznamu měli být na prvních místech:-)

Nechcete pejska k adopci?