Dětská hřiště jablkem sváru – Strakonice zakázaly, Horažďovice ne

Od března platí nová opatření, která mají zabránit hromadnému šíření mutací covidu. Rozporuplné reakce však vyvolalo uzavření dětských hřišť.

Další omezení pohybu, prázdné školy i školky, povinnost nosit respirátory nebo chirurgickou roušku. To je pouze výčet změn, které v České republice nově platí od tohoto týdne. Zhoršující se epidemická situace, nemocnice na hraně kapacit a pomalé očkování donutily vládu přijmout nebývale přísná opatření. Některá nařízení však vycházejí z regionální úrovně, a tak se mohou lišit podle příslušné územní samosprávy.

HDJako příklad různého výkladu toho, co je nutné na komunální úrovni přijmout, poslouží zákaz chodit na dětské hřiště. Městský úřad ve Strakonicích se jej rozhodl využít, aby zabránil shromažďování lidí. Za pravdu mu dávají údaje, které potvrzují, že malé děti často onemocnění bezpříznakově šíří.

Jenomže tento krok se nesetkal s přílišným pochopením, a to zejména kvůli tomu, že v nedalekých Horažďovicích nic takového neplatí. Místní mohou na hřiště chodit, pouze bylo vydáno doporučení se neshlukovat ve velkém počtu. Rozdíl mezi důvěrou v restrikce a důvěrou v občany představuje výrazný motiv v postupu během covidové epidemie. Otázka zní, jak dlouho opatření (ať už kterákoliv) budou třeba a po jakou dobu je lze považovat za vymahatelná. I Světová zdravotnická organizace nepředpokládá, že se čísla podaří razantně snížit tento kalendářní rok. Tím hůře pro Českou republiku, kde existuje vysoké riziko nákazy, čemuž už vůbec neodpovídá proočkovanost populace.

Autor: Lukáš Houdek

1 773 views
Líbil se vám tento článek?

1 komentář

  1. Lenka (1. Červen 2021 v 4:12)

    Dobrý den, můžu se zeptat, zda je ve Strakonicích někde nějaké hřiště od společnosti Hags? Právě jsme se přistěhovali a malá je na jejich prvky dost zvyklá. Díky moc za všechny reakce. Lenka P.S. jejich web je zde: https://www.hagspraha.cz

Nechcete pejska k adopci?