Strakonice byly v uplynulém období čtvrtým největším příjemcem evropských dotací v kraji

Podle průzkumu Mladé fronty se našemu městu v uplynulém čerpání prostředků z EU mimořádně dařilo. Celkem do pokladny přiteklo přes 123 milionů korun.

123,1 mil. Kč. To je přesná suma, kterou Strakonice získaly z operačního programu ROP Jihozápad, který končil téměř souběžně s minulým volebním mandátem. Administrativa Pavla Vondryse tím sumárně vyjednala v průměru na jednoho občana 5350 Kč.

Jedná se o čtvrtý nejlepší výsledek v kraji. Lépe dopadly jen České Budějovice (529,1 mil.), Tábor (204,6 mil.) a Jindřichův Hradec (134,7 mil.). Dotacemi byl vylepšen rozpočet 12 strakonických projektů.

Předchozí radnice sice byla kritizována za navýšení dluhu na přelomu desetiletí, nutno ovšem podotknout, že valná část peněz směřovala právě na dofinancování projektů částečně hrazených z evropských dotací. Seškrtat výdaje se tedy jevilo jako velmi krátkozraké. Dlouhodobě by bylo stejně potřeba nutné investice udělat, ztratila by se ale jistota, že město opět získá dotace. To potvrzuje starosta Nové Bystřice Vladimír Bláha, jehož město na osobu získalo dokonce 16 720 Kč. „Důležité je mít v šuplíku hodně projektů a mít na ně připravená veškerá povolení. A druhou věcí je mít peníze pro dofinancování nebo mít zajištěné úvěry.“

Po odeznění ekonomické krize začaly růst daňové příjmy a v roce 2013 dosáhl bankovní účet města výrazného přebytku. Ten se pohyboval kolem 50 mil. Kč. Současná radnice ovšem navyšuje výdaje více, než se předpokládalo, a tak by do konce volebního období podle rozpočtového výhledu mělo dojít ke zhoršení bilance o polovinu.

Jak si některá města v čerpání dotací tedy vedla?

Vyjádření absolutní hodnoty

České Budějovice – 529,1 milionů
Tábor – 204,6 milionů
penizeJindřichův Hradec – 134,7 milionů
Strakonice – 123,1 milionů
Písek – 94,9 milionů
Nové Hrady – 75,1 milionů
Český Krumlov – 57,8 milionů
Nová Bystřice – 55,6 milionů
Kaplice – 36,2 milionů
Vodňany – 8,6 milionů
Veselí nad Lužnicí – 8,5 milionů
Bechyně – 0 Kč

 

Přepočet na jednoho obyvatele

Nové Hrady – 29 187 Kč
Nová Bystřice – 16 720 Kč
Jindřichův Hradec – 6 223 Kč
Tábor – 5 893 Kč
České Budějovice – 5 672 Kč
Strakonice – 5 350 Kč
Kaplice – 5 126 Kč
Český Krumlov – 4 387 Kč
Písek – 3 183 Kč
Veselí nad Lužnicí – 1 327 Kč
Vodňany – 1 255 Kč
Bechyně – 0 Kč

Autor: Lukáš Houdek

2 511 views
Líbil se vám tento článek?

11 komentářů

 1. Josef Senior (6. Červen 2016 v 5:33)

  Super , v soutěži o čerpání dotací jsme lepší než Písek. Co jsme za ně ve Strakonicích pořídili již raději nehodnotit.

 2. Toman (6. Červen 2016 v 7:06)

  Stačí se podívat kolem sebe, co se nového udělalo za minulé volební období. Kdo to chce vidět vidí, kdo chce jen pomlouvat, ať pomlouvá, snad si v příštích volbách voliči lépe rozmyslí, koho zvolit.

  • Josef Senior (7. Červen 2016 v 6:19)

   Za několik minulých období se toho „nového“ opravdu neudělalo málo . To vidí i ten co vidět nechce . Nejde o pomlouvání , ale pouze o konstatování , že soutěžení v čerpání dotací asi nebude to , proč občané volí své favority . Volil někdo minulé představitele radnice , aby postavili zbytečnou lávku nebo zbytečnou školu ? Myslím , že ne . Volil někdo současné vedení , aby se snažili přesvědčit občany o nutnosti zakoupení přádelny a následně křečovitě přemýšleli , co s ní ? Též myslím , že ne . Budu rád , když v příštích volbách bude z čeho vybírat . Snad se podaří zvolit kandidáty , kteří se konečně budou zabývat tím , co občané tohoto města potřebují . Strakonice si to snad zaslouží .

   • Oberfalcer (8. Červen 2016 v 9:44)

    Pane Josefe, souhlasím s vámi, že soutěžení v čerpání dotací není smyslem práce jakékoliv dotace. Dle mého soudu smyslem řízení chodu města v kompetenci radnice, je vést městské záležitosti racionálním a efektivním způsobem a připravovat podmínky pro jeho všestranný rozvoj. Když říkám všestranný, myslím tím především prostor pro jednotlivé aktivity ať už občanské, tak i firemní- hospodářské. To z našeho pohledu chybělo minulé radnici především, sledovali jen své vlastní cíle a ostatní jim byli tak trochu ukradení. Investice, které zmiňujete, byly jen průvodním jevem. Proto i přádelna je jen okrajová záležitost a rozhodně není smyslem existence současné radnice, natož závody v získávání dotací. Naším cílem je odstranit zbytečné překážky soukromým iniciativám ať na poli hospodářském, tak ve společenském a kulturním životě, které se ve Strakonicích za mnoho let nashromáždily. Iniciativa soukromá je hlavním motorem jakékoliv lidské činnosti – dotace jsou jen prostředkem k dosažení cíle, nikoliv cíl samotný. Toto je spíše vzkaz panu Houdkovi, má-li vůbec smysl mu cokoliv vzkazovat.

    • Oberfalcer (8. Červen 2016 v 9:46)

     Oprava první věty – soutěžení v čerpání dotací není smyslem práce jakékoliv radnice. Omlouvám se za nepřesnost.

    • Oberfalcer (8. Červen 2016 v 9:46)

     Oprava první věty – soutěžení v čerpání dotací není smyslem práce jakékoliv radnice. Omlouvám se za nepřesnost.

     • Pavel Sovák (8. Červen 2016 v 12:58)

      Ale sami různé dotace rádi využíváte.

    • Josef Senior (8. Červen 2016 v 6:36)

     Nejsem proti přádelně zaujatý, její zakoupení městem ale považuji za velký úlet současného vedení . Osobně to vidím tak , že snaha o urychlené stanovení programu pro tuto investici se může stát „černou můrou“ radnice . Zbytečných investic minulé vedení pořídilo dost. Objekt přádelny je zachráněn proti vandalismu „soukromých“ investorů , které by mohlo napadnout jej za pár miliónů zbourat . Tento industriální skvost ( dle názoru architektů ) racionálně a efektivně využít v kdysi průmyslovém okresním městě nebude jednoduché . Nicméně , je to majetek města , který v budoucnu přinese potřebu nemalých finančních prostředků . Nemyslím si , že urychlování jeho rekonstrukce , je pro život ve městě důležitější ,než třeba mnoho let odkládaná oprava komunikace a chodníků ul . Švandy Dudáka . Švanda musí být smutný z toho , jaká komunikace nese jeho jméno .
     Též si nemyslím , že je potřebné panu Houdkovi cokoliv vzkazovat . Jeho vidění světa je od mého a asi i od Vašeho odlišné a osobně si myslím , že se ještě „usadí“ . Přeji mu to .

     • Petr Dvořák (8. Červen 2016 v 8:16)

      Koukám další inteligent, co si myslí, že je lepší než ostatní.

 3. Josef Senior (8. Červen 2016 v 8:31)

  Pane Dvořák , kdybych si jen myslel , že jsem lepší než ostatní , to by ještě šlo . Já to ale vím . To je pecka co ?

  • Petr Dvořák (9. Červen 2016 v 6:52)

   Proč se k té povýšenosti rovnou nepřiznat :)

Nechcete pejska k adopci?