17. listopad 2018 v jižních Čechách a něco malého, co se z něj narodilo

Na mnoha místech naší republiky proběhly o víkendu vzpomínkové akce týkající se Sametové revoluce. Na některých místech to pojali jako protest vůči nynější vládě včele s panem premiérem.

V Českých Budějovicích šlo o to samé co v Praze, o návrat demokratických principů a slušnosti do současné české politiky. Bylo to poklidné, důstojné, ale lidé skandovali „Demisi“. Jmenovalo se to „Rozsviťme demokracii“ a pořádali to lidé z jihočeského divadla. Program byl dobrý a krásný, bylo přečteno společné prohlášení Milion chvilek pro demokracii a Společně udržme demokracii. Na konci hrála kapela McBerds krásně Hymnu, Modlitbu pro Martu, Ach synku synku, Z rozmlácenýho kostela a Sluneční hrob.

sametová revoluce 2Lidé šli se svíčkami od divadla (sešli se tam v 17:11.) podél řeky. Program pak probíhal na Piaristickém náměstí. Večer asi od 19:30 v Jihočeském divadle začala hra se současnou tématikou, jmenovala se Elity. Je o tom, jak „elity“ od sedmdesátých let v STB budovaly kariéru a dnes nám dokonce vládnou. Hra vychází z autentických archivních materiálů Ústavu pro studium totalitních režimů a bude na programu divadla i v následujících měsících.

https://www.jihoceskedivadlo.cz/porad/2230-elity

Ve Strakonicích město a farnost katolické církve pořádalo ve sv. Markétě mši s prosbami za obnovu demokratických principů a poděkováním za dar života a svobody. Po modlitbě lidé šli průvodem se svíčkami ke křížku naproti prodejně Baťa a zpívali Svatováclavský chorál. Tam ještě promluvil farář Roman Dvořák a také starosta Břetislav Hrdlička. Jinak více živo ve městě nebylo.

foto MartinStrakoničtí občané se nesjednotili k další aktivitě u příležitosti výročí sametové revoluce a to ani v situaci, kdy se zrovna provalilo, že máme stíhaného premiéra, který maří vyšetřování a používá vlastní děti jako živý štít. Tato pasivita většiny Strakoňáků byla impulzem ke vzniku skupiny na Facebooku, která se jmenuje Strakonická Kavárna.

Tato skupina je pro Pravdoláskaře ze Strakonicka. Kdo heslo pana prezidenta Havla o vítězství pravdy a lásky, nepovažuje za patetické a naivní, ten je tam správně.

Cílem skupiny je v tuto vypjatou chvíli podporovat obnovení standartní západoevropské demokracie a svobody (Útoky politiků na novináře jsou napadením svobody, a když noviny koupí politik, zničí je.). Chceme spojit ty, kdo chtějí aktivně konat ve veřejném zájmu.

foto Martin 2Jsme inspirovaní skupinou Budějovická Kavárna a podporujeme jednotící úsilí iniciativy Milion chvilek pro demokracii. Přeji nám odvahu, součinnost, respekt a slušnost, vzájemné povzbuzování k vytrvalosti a k uvážlivým činům! Strakonická kavárna se brzy sejde na opravdový potlach v kavárně, abychom spolu byli i tváří v tvář. Lidé dobré vůle, zveme Vás do Strakonické kavárny.

„Až to bude nejblbější, tak najednou se to začne obracet k lepšímu.“ Václav Havel

https://www.facebook.com/groups/298735590743672/

Autor: Martin Allmer

1 649 views
Líbil se vám tento článek?

2 komentářů

  1. FKL (26. Listopad 2018 v 9:36)

    To je moc dobře, že i ve Strakonicích vznikla havloidní Kavárna. Hurá! Opět nám vybojuje standartní západoevropskou demokracii a svobodu, kterou tu nemáme. Už nebudeme muset chodit k volbám, už se nebudeme muset zaobírat tím, koho volit. Nikým nevolená elita nám řekne, kdo je proevropský pašák a kdo je fuj. Útoky novinářů na politiky budou nejen přípustné, ale dokonce žádoucí. Místo trapných chvil přemýšlení nad kandidátkami se každý rok uskuteční výzkum veřejného mínění, provedený renomovanými sociologickými agenturami. Podle jejich výsledku se pak bude měnit osazenstvo zastupitelstva. Tak jsme se přeci jen dočkali.

  2. Realista (28. Listopad 2018 v 1:56)

    Pane FKL , palec nahoru . Pane Allmere , což si dát přihlášku do budějovické kavárny , třeba komedianti z divadla ještě berou ! Na dojíždění je to blíž , než do Prahy . Být pouze strakonickým „kavárníkem“ , to je na Vás málo a ve Strakonicích se asi uznání nedočkáte . Ach synku , synku .

Nechcete pejska k adopci?