Glosa: Jak je to tedy s těmi Turky ve Strakonicích aneb 20 hříchů Pavla Vondryse

Na webu Strakonické Veřejnosti jsme se mohli v poslední době dozvědět několik pozoruhodných informací. Podívejme se podrobněji na článek Turci ve Strakonicích zdomácněli.

vondrysPokud bychom měli říci něco čistě pragmatického, bylo by to konstatování, že Turecko má veřejné finance v lepším stavu než většina evropských zemí. Vybrat si proto zrovna tento stát jako hromosvod všech negativ není příliš šťastné. Pro srovnání. Za rok 2014 činil deficit tureckého státního rozpočtu 1,3 % HDP – oproti 1,9 % u nás či 5,6 % ve Spojeném království.

Turecko vždy bude poněkud odlišné od evropských zemí, zároveň to ale nikdy nebude čistě arabská muslimská civilizace. Vzájemných třenic mezi evropskými institucemi a Tureckem, jimiž jsme svědky i nyní, se zcela snad zbavit ani nejde. Nic to nemění na faktu, že Turecko je stejně jako Česká republika členem NATO. Nic to nemění na faktu, že do arabských zemí jako Turecko směřovala valná část strakonického průmyslu. V situaci, kdy se radnice snaží úzkostně najít uplatnění pro bývalou přádelnu, je zesměšnění tureckého elementu nanejvýš tragikomické.

Političtí představitelé našeho města se pak nemohou divit, že se ministr zahraničí při své návštěvě Strakonic radnici raději vyhne.

Exkurz do historie

Snaha srovnat současnou uprchlickou krizi s bývalým vedením města je už natolik absurdní, že za takové myšlenky by se nemusel stydět ani nejkovanější redaktor Rudého práva. Až příliš mnoho občanů si všímá, že se Strakonická Veřejnost od svého komunistického koaličního partnera učí velmi rychle.

Dost politických hrátek, je třeba se přiznat. Ve světle uvedených informací jsem se ovšem rozhodl dát Strakonické Veřejnosti ve všem za pravdu a sepsal jsem výčet dalších historických zločinů dřívější radnice. Byl to totiž Pavel Vondrys, komu musíme na účet přidat následující dějinné události:

1) potopení Titanicu,
2) pád tunguzského meteoritu,
3) odhalení nepravosti obrozeneckých rukopisů,
4) zastřelení prezidenta Kennedyho,
5) okupace ČSSR v roce 1968,
6) hilsneriáda,
7) ukřižování Ježíše Krista,
8) upálení mistra Jana Husa,
9) prohra v bitvě na Bílé hoře,
10) emigrace J. A. Komenského (vždyť to byl uprchlík),
11) emigrace Ferdinanda Peroutky (nebyl to gentleman),
12) emigrace Milana Kundery a Josefa Škvoreckého (další uprchlíci),
13) kocovina Borise Jelcina,
14) úmrtí princezny Diany,
15) úmrtí britské královny matky (ve 101 letech ještě měla celý život před sebou – nebýt Vondryse),
16) zabití sv. Václava,
17) prohra USA ve Vietnamu,
18) revoluce roku 1848,
19) zabití Ábela,
20) vznik NDR.

Víte o dalších dějinných omylech Pavla Vondryse? Napište nám! Vytvořme si svého třídního nepřítele snadno a rychle!

Autor: Lukáš Houdek

1 645 views
Líbil se vám tento článek?

15 komentářů

 1. Václav Novák (22. Květen 2016 v 8:19)

  Ubohé . Už panu V. nelezte tolik do …… mohl by se z Vás stát slušný a jistý Jihočech 2012. Opravdu si myslíte , že pan Zahradil někoho zajímal ? Raději pište o těch mladých lyžařích .

  • Milan Šotola (22. Květen 2016 v 8:46)

   Radnice si tohle dělá sama. Její protivondrysovský fanatismus proti ní spojuje lidi, kteří by se nikdy nespojili.

   • Václav Novák (23. Květen 2016 v 8:05)

    Pane Šotola , pokud nechodíte na jednání zastupitelstva osobně , poslechněte si v klidu zvukové záznamy. Potom teprve pochopíte , že pan Vondrys si svým jednáním a formou vystupování onen protivondrysovský fanatismus opravdu zaslouží . Pokazil toho ve Strakonicích opravdu hodně .
    Současného vedení se nezastávám , třeba kauzu přádelna vidím jako totální nesmysl. Aby se o tom nepsalo , zrušila se diskuze .

  • Toman (24. Květen 2016 v 6:56)

   Možná by bylo lepší nekoukat, kdo komu leze do zadku, a zjistit si rozdíl mezi Zahradilem a Zaorálkem. ………Typický volič SV, kritizuje, ale ví kulový.

   • Václav Novák (24. Květen 2016 v 8:27)

    Ano pane Toman , vy jste mě dostal. Bohužel , chybička se vloudila. Asi to bude tím , že ani jednoho nemusím , blíž mám ale k Zahradilovi . Jinak o zadku píšete vy , ne já. SV jsem nevolil ani volit nebudu. Dokonce by mě ani nevadilo , kdyby pan V volby vyhrál . Snad by vládl moudřeji . V každém případě by musel hospodařit jinak než byl zvyklý .

 2. Jan Christelbauer (26. Květen 2016 v 5:59)

  To je zase jednou přínosný článek. Turecké hospodářství je vžité sousloví pro nefunkční systém plný zmatků. Váže se to ještě k Osmanské říši a nikoliv k současnému Turecku. Tolik k první myšlence na které jste tuhle „glosu“ postavil.

  Vlastně ona je to myšlenka jediná, další argumenty v článku postrádám. Pokus o ironii hezký a kdyby to byla ojedinělá ukázka neekonomického počínání v minulé éře, tak by se tomu člověk i mohl smát. Na druhou stranu proč se divím, sice říkáte, že už ve Strakonicích nemáte žádné politické ambice, ale není tomu tak dlouho kdy jste smutnil při zveřejňování výsledků voleb do městského zastupitelstva a litoval pana Vondryse na facebooku. Tahle rádoby nestrannost je podle mě trapná.

  Závěrem raději přidávám odkaz na článek z webu SV ať si každý udělá obrázek sám. http://www.strakonickaverejnost.cz/node/274

  • Kamil Kůta (26. Květen 2016 v 8:09)

   Psal na facebooku? Vždyť ty volby byly před 2 roky! Jak si můžete pamatovat, co kdo kdy psal na facebook?? Jste KGB, že si vedete seznamy nebo co? Bůh ochraňuj Strakonice před těmahle fanatikama!

   • Jan Christelbauer (26. Květen 2016 v 8:51)

    Některé věci mi holt v paměti utkví. :-)

    • Kamil Kůta (27. Květen 2016 v 10:35)

     Ale že pan Houdek dává prostor tiskové mluvčí radnice vám už nějak neutkvělo :-)

     • Jan Christelbauer (27. Květen 2016 v 4:26)

      Co tím chce básník říci?

     • Kamil Kůta (28. Květen 2016 v 6:37)

      To, že vám v paměti utkví jen to, co se hodí :) Kovaný vondrysovec by prostě Hrdličkovo mluvčí takový prostor nedával.

     • Jan Christelbauer (28. Květen 2016 v 9:30)

      Je to portál o městu Strakonice a články paní Bučokové se většinou týkají nějaké události, nejsou nijak politicky zabarvené. To fakt o ničem nevypovídá (narozdíl od článku jako je ten, který tady komentujeme).

     • Kamil Kůta (30. Květen 2016 v 1:57)

      Ale kovaný vondrysovec by Bučokové nikdy nedal šanci. Bez ohledu na to, co píše. Strakonická Veřejnost také nedávala prostor radnici na svých stránkách, když byla v opozici. Houdek radnici prostor dává.

     • Jan Christelbauer (30. Květen 2016 v 5:29)

      Dostali jsme se dost daleko od meritu věci, moje reakce směřovala přímo k článku jehož je pan Houdek autorem. Text, který sám napíše vypovídá o jeho osobním politickém názoru skutečně víc, než to jaké články zveřejňuje.

     • Pavel Sovák (31. Květen 2016 v 5:48)

      Možná má jenom pan Houdek na rozdíl od vás smysl pro humor :-)

Nechcete pejska k adopci?