Strakonice jsou ideálním místem pro život, říká lídr místních lidovců Vladimír Hanáček

 

1. Jste poměrně mladý. Přesto máte již s politikou bohaté zkušenosti. Byl jste asistentem pana Jurečky v Poslanecké sněmovně. Jak se vám ta práce líbila?

Byla to skvělá zkušenost a jsem za ní nesmírně vděčen. Poznat chod parlamentu zevnitř je pro politologa cenná příležitost. Práce asistenta poslance je ale poměrně náročná. Jde převážně o klasické provozně-administrativní úkony v dost rychlém pracovním tempu. Zároveň jsem však po čase začal pozorovat, že na mě moje okolí začíná nahlížet jako na někoho „tam nahoře“, kdo nerozumí životním starostem běžných občanů. Takové hodnocení je sice nespravedlivé, ale být neustále zavřen v honosných prostorách Sněmovny jsem rozhodně nechtěl. Proto jsem se v tomto volebním období rozhodl v práci ve Sněmovně už dál nepokračovat a působím hlavně v našem regionu.

 

2. Co se týče komunální politiky, jste již po druhé lídrem lidovců. S čím chcete voliče oslovit tentokrát?

Naše heslo je „Strakonice – náš společný domov“. Odráží se v něm myslím obě hlavní priority KDU-ČSL pro letošní volby: zaprvé, ukončit hádky a nesmyslné rozbroje a hledat společné cesty vzájemného porozumění, a zadruhé, vytvářet příznivé podmínky pro život občanů, hlavně mladých, aby ze Strakonic neodcházeli. Za tím účelem chceme podpořit koncepci rozvoje dostupného bydlení, pro začátek s pomocí krajských dotací, podporujeme rozvoj podnikání skrze vznik městského startupového centra a v neposlední řadě chceme přispívat i k volnočasovému vyžití, hlavně rodičů s malými dětmi.

 

3. V jednom svém článku jste kritizoval záměr prodat pozemky v průmyslové zóně Hajská, jedné nadnárodní developerské společnosti. Nakonec k prodeji nedošlo. Celé to dopadlo velkým fiaskem. Jak byste průmyslovou zónu řešili vy?

foto HanáčekJakkoliv už je v územním plánu, mám s ideou průmyslové zóny na Hajské problém. Jde o ornou půdu, která by měla být dál zemědělsky využívána, ne ji zastavět. Dvě další zóny, tj. u Blatenského mostu a na Káním vrchu, jsou v tomto vhodnější, byť menší. Idea průmyslové zóny by měla odrážet zájem hlavně domácích firem rozšiřovat výrobu. Pokud taková poptávka není, je třeba nejdřív podporovat drobné podnikání. Jinak je to stavba domu od střechy. Příchod zahraničních investorů sice láká vznikem stovek pracovních míst, ale ve finále jde jen o další českou „montovnu“, kde se nevyrábí konečné výrobky, a tomu odpovídají i mzdové podmínky. To je cesta do pekel. Je třeba podporovat malé a střední firmy a usnadňovat jim podnikání například příznivými nájmy v městských prostorách.

 

4. Hodně se teď mluví o teplárně. Jedni říkají, že se řítí do zkázy, druzí, že je vše v pořádku. Jaký je váš na to názor?

Je to klasicky černá proti bílé a občan aby se v tom ztratil. Hospodářské výsledky jsou do velké míry hra s čísly. Důležité je hodnocení funkcí, které má teplárna vykonávat, tj. hlavně dodávky tepla do rozvodné sítě za rozumné ceny. Teplárnu je třeba ekonomicky stabilizovat a dále postupně modernizovat provoz. Zásadní je ale hlavně rychle vyřešit personální nedostatek a obsadit post generálního ředitele kompetentním odborníkem. Samozřejmě by měla teplárna zůstat v majetku města. Její případná privatizace je pro nás nepřijatelná.

 

5. Ve Strakonicích žijete už od svého dětství. Jak byste tedy hodnotil život v tomto, vám tak blízkém, městě?

Ve Strakonicích jsem vyrostl a jsou podle mě ideální místo pro život. Mají potřebnou infrastrukturu, a přitom nejsou příliš velké. Jsou obklopeny malebnou krajinou a dojezdová vzdálenost do krajského i hlavního města je přitom časově únosná. Sám to při své práci dnes a denně pociťuji. Osobně mám na Strakonicích rád, jak se tu mísí různé historické tradice a v unikátních kombinacích: středověký hrad a duchovní působení Johanitů s továrními komplexy a tradicí průmyslové výroby, dudácká folklórní tradice s osobnostmi, které daly Strakonice soudobé umělecké scéně, a tak bych mohl pokračovat… Hlavně je třeba si tohoto dědictví cenit a dál ho tvořivě rozvíjet. Moc si vážím těch, kteří tak vytrvale činí.

 

6. Co byste chtěl na závěr vzkázat voličům?

Aby se nenechali odradit dnešním poněkud žumpovitým obrazem vrcholné politiky i žabomyšími spory v současném strakonickém zastupitelstvu a přišli volit ty, kterým věří. Aby se nebáli nám kandidátům sdělovat své názory a snažili se pak politiky hlídat, jestli své sliby plní. Osobně mě názory lidí rozhodně zajímají a mám radost, když můžeme popovídat. Těším se na další setkání s Vámi!

Děkuji za rozhovor.

Autor: Pavel Gerčák

1 743 views
Líbil se vám tento článek?

6 komentářů

 1. Martin (25. Červen 2018 v 6:47)

  Pokud jedna strana vědomě lže a zásadně popírá svobodu slova tam, kde je odlišný názor, pak se nejedná o žabomyší války. To bychom si měli třicet let po revoluci konečně uvědomit. Po zkušenostech z vrcholné politiky mě lidovecký postoj už ani tolik nepřekvapuje.

  • Vladimír Hanáček (26. Červen 2018 v 7:27)

   Dobrý den,
   děkuji za připomínku! Zbývá si vybrat, která strana lže a popírá svobodu slova… ;-) Myslím, že obě strany mají v mnohém pravdu i v mnohém máslo na hlavě, a to prosím není žádný lidovecký postoj, ale myslí si to ve Strakonicích čím dál víc lidí, protože v těch střetech, které se v zastupitelstvu odehrávají, se už reálně přestávají orientovat. To není žádné radostné zjištění, protože spoustu lidí dění na radnici už úplně přestává zajímat.

 2. Senior (26. Červen 2018 v 5:05)

  Mladý , ale již typický představitel strany , která je ochotná jít s každým a říká si klidná síla . Ochotu být vždy u korýtek poté vysvětlí svým voličům snahou prosadit něco ze svého volebního programu. Jinak , než od koryta to nejde .
  Otázka č.1
  Kdyby pan Jurečka zůstal ministrem , tak by Vám rovněž vadilo být zavřený v honosných prostorách sněmovny ? Odpovězte si především sám sobě . Já Vám moc nevěřím , v honosné sněmovně je určitě krásně .
  Otázka č.2
  Žabomyší spory v parlamentu jsou jiné , než v zastupitelstvu ? Poraďte voličům , jak hlídat politiky v plnění slibů . Jste-li politolog tak jistě tušíte , že je to právě koaliční systém vládnutí , který politiky zbavuje odpovědnosti za plnění slibů . Sliby musí ustoupit koaličním dohodám a volič to pochopí . Co asi může dělat , je po volbách .
  Vím , že jste slušný člověk a přeji Vám vše dobré .

  • Vladimír Hanáček (26. Červen 2018 v 7:36)

   Dobrý den,
   děkuji za komentář! Je zajímavé, že touhu „být u korýtek“ nám připisujete po dvou volebních obdobích, kdy nejsme v zastupitelstvu a v době, kdy v roce 2010 z něho KDU-ČSL vypadla, jsem jejím členem ještě nebyl… :-)
   V odpovědi na Vaše otázky:
   1) Pokračování či nepokračování na postu asistenta nebylo vázáno na to, zda je či není pan Jurečka ministrem, protože jsem byl jeho poslaneckým asistentem. Poslancem pan Jurečka po volbách zůstal a je jím dosud. Nabídku pokračovat mi dal, ale s díky jsem odmítl a dnes má novou asistentku. V honosné Sněmovně krásně je, ale nelze tam být pořád. Je to asi jako kdybyste každý den snědl několik dortů… :-)
   2) Koaliční vládnutí předpokládá kompromisy, ale na druhé straně je vždy nějaký poměr mezi stranami, síla něco prosadit ve vládě/radě a taky potenciální možnost menší koaliční partnery obcházet s někým jiným. Pokud někdo jasně definuje, co jsou jeho priority, měl by je v koalici prosadit. Volič tak pozná, kdy je to reálně pravda a kdy se naopak vymlouvá a podle toho by pak měl zhodnotit výsledky a rozhodnout se u dalších voleb.

   Děkuji za přání! Vše dobré i Vám! :-)

   • Senior (27. Červen 2018 v 5:02)

    Korýtkem nebylo míněno místní zastupitelstvo , ale vaši zástupci v parlamentních lavicích .
    V zastupitelstvu je to o práci a konkrétní odpovědnosti . K těm politickým kompromisům . Výsledkem by měla být kočka , nebo pes. Bohužel z kompromisu vyleze kočkopes , a proto jsou politici na vrcholové úrovni od života tak moc vzdáleni .
    Jinak Vám děkuji za odpověď.

    • Vladimír Hanáček (27. Červen 2018 v 5:15)

     Děkuji za upřesnění! Práce poslance je dost náročná, je-li dělána pořádně. Lidovecké poslance znám osobně všechny osobně a myslím, že pracují dobře. Koneckonců pobyt mimo Sněmovnu jsme si taky zažili.
     Kočkopes by z kompromisů vycházet neměl, ale když už tak by se koaliční partneři měli domluvit, že jednou to bude kočka a podruhé pes, nebo to bude pokaždé pes a když se to jedněm nebude líbit, tak můžou z koalice odejít.
     Hezké léto! :-)

Nechcete pejska k adopci?