Před 69 lety skončila 2. světová válka, Patton osvobodil i Strakonice

Příští rok tomu už bude sedm desetiletí, co v Evropě skončil nejstrašnější konflikt v novodobých dějinách. Jak se toto období odehrávalo v našem městě?

PattonJiž 4. května 1945 došlo na Kuřidle k vyvěšení československé vlajky. Následující den v poledne byl vydán signál k zahájení osvobození Strakonic – čtyři krátké tóny sirény. Počet občanů padlých ve 2. světové válce se však zvýšil o 9 obětí, které nepřežily přestřelku s projíždějícím německým vlakem.

Ještě téhož dne byl ustanoven Místní národní výbor v čele s Janem Vondrysem, dědečkem současného starosty Pavla Vondryse. Následně vjely do Strakonic čtyři oddíly pancéřové divize generála Pattona a převzaly ochranu města do svých rukou. Americká posádka zde zůstala do 23. listopadu téhož roku.

Konec války

Květen 1945 ovšem znamená ukončení bojů pouze v Evropě. Japonsko se stále odmítalo vzdát, jelikož císař Hirohito naivně doufal v obrat. O čtvrt roku později ale americký prezident Harry Truman rozhodl o svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki, což tuto východoasijskou mocnost donutilo ke kapitulaci.

Období po válce

Československo si i přesto moc dlouho svobody neužilo. Již rok po válce v českých zemích zvítězila komunistická strana (jako v jediném evropském státě), která se tím ujala moci na celostátní úrovni. V roce 1948 pak proběhl státní převrat a Edvarda Beneše ve funkci prezidenta republiky nahradil masový vrah Klement Gottwald. Od Štětína po Terst se spustila železná opona.

DSCN3260DSCN3267

Autor: Lukáš Houdek

1 066 views
Líbil se vám tento článek?

Nechcete pejska k adopci?